Zmarł George Kennedy. Laureat Oscara, legenda kina

Kultura i styl

Wikipedia public domain | CBS TelevisionGeorge Kennedy wystąpił w ponad 200 filmach, serialach i widowiskach telewizyjnych

W wieku 91 lat zmarł aktor filmowy, laureat nagrody Oscara, George Kennedy - poinformował na Facebooku jego wnuk Cory Schenkel.

Schenkel sprecyzował, że Kennedy zmarł w niedzielę rano w Boise, w stanie Idaho "z przyczyn naturalnych".

Wystąpił w ponad 200 filmach

Kennedy, zanim rozpoczął karierę aktorską, spędził 16 lat w wojsku, do którego zaciągnął się w czasie II wojny światowej. Dopiero uraz kręgosłupa, którego nabawił się podczas służby, skłonił go do zmiany zainteresowań i zawodu.

Aktor wystąpił w ponad 200 filmach, serialach i widowiskach telewizyjnych (w tym m. in. w serialu "Dallas"), przeważnie w rolach drugoplanowych. Grał razem z takimi gwiazdorami jak Frank Sinatra, Cary Grant, Gregory Peck, James Stewart, czy Clint Eastwood.

Kennedy wyspecjalizował się w rolach silnych, często brutalnych mężczyzn, do których predystynowały go warunki - wzrost 1,93 m i atletyczna sylwetka.

Laureat Oscara

W roku 1968 otrzymał statuetkę Oscara w kategorii najlepszego aktora drugoplanowego za rolę w filmie "Nieugięty Luke" ("Cool Hand Luke"), w którym wystąpił razem z Paulem Newmanem.

W końcu lat 80. i w latach 90. ub. wieku Kennedy wystąpił w kilku filmach z serii "Naga broń" (Naked gun) razem z komikiem Leslie Nielsenem.

Autor: mm/kk / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia public domain | CBS Television