"Złote serca, czy złote żniwa?"

TVN24

Aktualizacja:
materiały prasoweOkładka książki

Grupa historyków odpowiada na kontrowersyjną książkę Jana Tomasza Grossa o udziale Polaków w Holokauście. - Kraj przedstawiony przez Grossa nie istniał. Oprócz rzeczy złych w czasie wojny były też wielkie i wspaniałe, o których on nie pisze – mówi portalowi tvn24.pl dr Wojciech Muszyński, jeden z redaktorów publikacji "Złote serca, czy złote żniwa?".

- To nie do końca jest odpowiedź na książkę Jana Tomasza Grossa – zastrzegł w rozmowie z tvn24.pl Muszyński. – On napisał, że Polacy tylko zabijali Żydów, my w odpowiedzi musielibyśmy napisać, że tylko ratowali. Gross stworzył skrajną, absurdalną tezę, my nie musimy. Nas interesują fakty – zastrzegł.

Największym zarzutem, jaki autorzy publikacji stawiają „Złotym żniwom”, jest skupienie się wyłącznie na polskiej winie i brak historycznego kontekstu.

– Rzecz dzieje się wszędzie i nigdzie, Gross wycina z kontekstu wydarzenia, które mają udowodnić jego tezę. To skandal, zupełna wycinanka. Jak to do ręki weźmie Amerykanin, który nie zna polskiej historii – a niedługo weźmie, bo to wyjdzie w USA - to w ogóle nie będzie wiedział, o co chodzi – oburza się Muszyński.

Naukowa debata o "Złotych żniwach" mija się z celem

Prof. Marek J. Chodakiewicz w książce „Złote serca, czy złote żniwa?” pisze jeszcze ostrzej: - Naukowa i empiryczna, debata o "Złotych żniwach" mija się z celem. To jest tak jak zwoływać konsylium wybitnych chirurgów po tym jak wiejski konował porąbał pacjenta i nakazuje innym konowałom stosować taki sam typ „kuracji” w podobnych przypadkach – czytamy w publikacji.

To nie do końca jest odpowiedź na książkę Jana Tomasza Grossa. On napisał, że Polacy tylko zabijali Żydów, my w odpowiedzi musielibyśmy napisać, że tylko ratowali. Gross stworzył skrajną, absurdalną tezę, my nie musimy. Nas interesują fakty Wojciech Muszyński

„Złote serca, czy złote żniwa?”

„Złote serca, czy złote żniwa?” to zbiór esejów na temat stosunków polsko-żydowskich w czasie II wojny światowej. Głównym redaktorem zbioru jest prof. Marek J. Chodakiewicz, znawca tematyki polsko-żydowskiej, w latach 2005-2010 członek rady państwowego Muzeum Holocaustu w Waszyngtonie, oraz dr Wojciech Jerzy Muszyński, historyk Instytutu Pamięci Narodowej.

Wśród autorów znajdują się m.in. ks. prof. Waldemar Chrostowski, dr Piotr Gontarczyk, prof. Peter Stachura z Uniwersytetu Stirling (UK) oraz John Radziłowski z Uniwersytetu Alaska Southeast (USA).

„Złote serca, czy złote żniwa?” znajdą się w księgarniach 13 marca, kilka dni po premierze „Złotych żniw” Jana Tomasza Grossa i Ireny Grudzińskiej-Gross.

Źródło: tvn24.pl