Kultura i styl

Złote Globy rozdane. Blanchett i DiCaprio wśród najlepszych aktorów

Kultura i styl


Hollywoodzkie Stowarzyszenie Prasy Zagranicznej po raz 71. przyznało w niedzielę Złote Globy, honorując najlepszych aktorów i produkcje filmowe 2013 roku. Najważniejsze nagrody zdobyli: film "Zniewolony", aktorka Cate Blanchett i aktor Matthew McConaughey. Statuetkę zdobył także Leonardo DiCaprio.

"Zniewolony. 12 Years a Slave" w reżyserii Steve'a McQueena otrzymał Złotego Globa w kategorii najlepszy film dramatyczny. Obraz opowiada o żyjącym w XIX wieku w Nowym Jorku wolnym czarnoskórym mężczyźnie, którego porywają handlarze niewolników i sprzedają do południowych stanów USA. Pokonał takie filmy jak: "Grawitacja" Alfonso Cuarona, "Kapitan Phillips" Paula Greengrassa, "Wyścig" ("Rush") Rona Howarda i "Filomena" Stephena Frearsa.

Cate Blanchett wyróżniono w kategorii najlepszej aktorki dramatycznej za rolę w filmie "Blue Jasmine".

Matthew McConaugheya, który zagrał w "Witaj w klubie" ("Dallas Buyers Club"), nagrodzono jako najlepszego odtwórcę dramatycznej roli męskiej. W kategorii najlepszy musical lub komedia zwyciężył "American Hustle". Nagrodę dla najlepszej pierwszoplanowej aktorki komediowej otrzymała występująca w nim Amy Adams.

Za najlepszą pierwszoplanową męską rolę komediową został nagrodzony Leonardo DiCaprio, grający w "Wilku z Wall Street" ("The Wolf of Wall Street").

Zwiastun filmu "Blue Jasmine"Sony Pictures Classics
wideo 2/5

U2 ze statuetką

Najlepszym reżyserem został Alfonso Cuaron, który nakręcił film "Grawitacja" ("Gravity").

Za najlepszy film animowany uznano "Krainę lodu" ("Frozen").

W kategorii najlepszego obrazu nieanglojęzycznego zwyciężył włoski film "Wielkie piękno" Paolo Sorrentino.

Najlepszą piosenką filmową została "Ordinary Love" irlandzkiego zespołu U2 do filmu dokumentalnego "Mandela: Long Walk to Freedom". Wyróżniono też muzykę do filmu "All is Lost" skomponowaną przez Alexa Eberta.

Nagrody dla "Breaking Bad"

Dwie nagrody - w kategoriach serialu i aktora telewizyjnego - zdobył "Breaking Bad". Serial, którego produkcję zakończono jesienią zeszłego roku po emisji piątego sezonu, opowiada historię nauczyciela chemii, który w obliczu nieuleczalnej choroby i problemów finansowych decyduje się wytwarzać i sprzedawać narkotyki. Odtwórca głównej roli, Bryan Cranston, został uznany przez jurorów za najlepszego aktora telewizyjnego.

- To wielki zaszczyt i bardzo miły sposób, by pożegnać się z serialem, który tak wiele dla mnie znaczył - powiedział Cranston.

Za najlepszy pełnometrażowy film telewizyjny uznano "Wielkiego Liberacego" ("Behind the Candelabra") z Michaelem Douglasem w roli głównej.

Najlepsze aktorki telewizyjne

Jako najlepszą aktorkę telewizyjną nagrodzono Elizabeth Moss za jej rolę w miniserialu "Tajemnice Laketop" ("Top of the Lake"). Odbierająca statuetkę Moss była wyraźnie wzruszona. - Naprawdę, naprawdę się tego nie spodziewałam i cała się trzęsę - mówiła. Najlepszą serialową aktorką drugoplanową została Jacqueline Bisset za rolę w "Dancing on the Edge". Złote Globy, obok rozdawanych w lutym Oscarów, należą do najbardziej znanych nagród filmowych przyznawanych w USA.

Agnieszka Kowalska o Złotych Globachtvn24
wideo 2/1

Autor: kde\mtom / Źródło: PAP