"Green Book" i "Bohemian Rhapsody" wielkimi zwycięzcami. Złote Globy rozdane

Kultura i styl

Twórcy filmu "Bohemian Rhapsody" i Rami MalekImperial-Cinepix
wideo 2/38

Bez niespodzianek w kategoriach filmowych zakończyła się gala 76. rozdania Złotych Globów. Najlepszym filmem dramatycznym został "Bohemian Rhapsody" Bryana Singera. Twórcy komedii "Green Book" otrzymali trzy statuetki na gali zorganizowanej w Beverly Hilton Hotel w Los Angeles.

TAK RELACJONOWALIŚMY GALĘ ROZDANIA ZŁOTYCH GLOBÓW >

W branży filmowo-telewizyjnej Złote Globy uznawane są za najważniejsze wyróżnienia zaraz po Oscarach. Dlatego też wielu komentatorów czekało na dzisiejszy werdykt, który wyłonił faworytów do Oscarów. Nagrody wręczone zostały w 25 kategoriach filmowych i telewizyjnych.

W kategoriach filmowych obyło się bez większych niespodzianek. Najlepszym dramatem został "Bohemian Rhapsody" w reżyserii Bryana Singera. Grający główną rolę Rami Malek nagrodzony został za kreację Freddiego Mercury'ego. Najlepszą aktorką w filmie dramatycznym została Glenn Close. Jedna z najważniejszych amerykańskich aktorek doceniona została za wspaniałą rolę w dramacie "Żona".

Oznacza to, że pośród filmów dramatycznych największym przegranym okazał się film "Narodziny gwiazdy". Na pięć nominacji debiut reżyserski Bradleya Coopera doceniony został jedynie w kategorii najlepsza piosenka w filmie. Współtwórczynią "Shallow" jest Lady Gaga, dzięki czemu piosenkarka nie wróci do domu z pustymi rękoma.

"Narodziny gwiazdy" reż. Bradley CooperWarner Bros Entertainment Polska

"Green Book" najlepszą komedią

Wśród komedii lub musicali przegranym okazał się być "Vice". Chociaż zgodnie z przewidywaniami Christian Bale, który rewelacyjnie wcielił się w Dicka Cheneya, został najlepszym aktorem w komedii, to w pięciu pozostałych kategoriach "Vice" nie otrzymał żadnej nagrody.

Czy "Green Book" jest w stanie pokonać "Romę"?M2 Films

Wielkim wygranym zaś okazała się być komedia "Green Book", chociaż i to było do przewidzenia. Mahershala Ali otrzymał nagrodę w kategorii najlepszego aktora drugoplanowego. Ponadto "Green Book" został najlepszą komedią i wygrał w kategorii najlepszy scenariusz.

Również, jak typowano, Olivia Colman za rolę królowej Anny w "Faworycie" Yorgosa Lanthimosa nagrodzona została Złotym Globem dla najlepszej aktorki w komedii lub musicalu. Najlepszą aktorką drugoplanową została - także zgodnie z przewidywaniami - Regina King za rolę w dramacie Barry'ego Jenkinsa "If Beale Street Could Talk".

Zwiastun filmu "Faworyta"Fox Searchlight

Statuetkę za najlepszą muzykę do filmu odebrał po raz drugi w karierze Justin Hurwitz. Nagrodzony za kompozycję do "La La Land", w tym roku doceniony został za ścieżkę do "Pierwszego człowieka" także w reżyserii Damiena Chazelle'a.

Ta noc była również bardzo udana dla Alfonso Cuarona. Meksykański mistrz kina doceniony został za najlepszą reżyserię oraz statuetką dla najlepszego filmu zagranicznego za wspaniałą "Romę".

Najlepszym pełnometrażowym filmem animowanym, ku zaskoczeniu wielu, został "Spider-Man Uniwersum".

"Debiutanci" zdominowali kategorie telewizyjne

Nieco ciekawiej było w kategoriach telewizyjnych. Chociaż wiele wskazywało, że w czasach trudnych relacji amerykańsko-rosyjskich duże szansę na nagrodę ma serial "Zawód: Amerykanin", niewielu w to wierzyło. Jednak stało się - dramat szpiegowski w końcu zdobył Złoty Glob.

Jednak większość kategorii telewizyjnych zdominowali twórcy i gwiazdy tytułów, które debiutowały w 2018 roku. Najlepszym miniserialem został "Zabójstwo Versace: American Crime Story", a grający główną rolę Darren Criss - najlepszym aktorem w miniserialu lub filmie telewizyjnym. Criss wcielił się w postać Andrew Cunanana - zabójcy Gianniego Versace.

Patricia Arquette uznana została za najlepszą aktorkę w miniserialu lub filmie telewizyjnym. Arquette doceniona została za kreację w "Ucieczce z Dannemory".

Pierwszy sezon "The Kominsky Method" nagrodzony został w kategorii najlepszego serialu komediowego lub musicalu, a grający główną rolę Michael Douglas - najlepszym aktorem. Jednak drugi raz z rzędu najlepszą aktorką w serialu komediowym lub musicalu została Rachel Brosnahan" za kreację w "The Marvelous Mrs. Maisel".

Najlepszymi aktorami w serialu dramatycznym zostali także docenieni artyści, którzy po raz pierwszy nominowani byli za te role. Najlepszym aktorem został Richard Madden za rolę w "Bodyguardzie", a aktorką - Sandra Oh za kreację w "Obsesji Eve".

Za rolę drugoplanowe statuetki otrzymali: Ben Whishaw ("Skandal w angielskim stylu") oraz "Patricia Clarkson ("Ostre przedmioty").

Patricia ClarksonEPA/MIKE NELSON

Lista zwycięzców

FILM

Najlepszy film dramatyczny: "Bohemian Rhapsody"

Najlepsza komedia lub musical: "Green Book"

Najlepszy reżyser: Alfonso Cuaron

Najlepszy scenariusz: "Green Book
"

Najlepsza aktorka w filmie dramatycznym: Glenn Close

Najlepszy aktor w filmie dramatycznym: Rami Malek

Najlepszy aktor w komedii lub musicalu: Christian Bale

Najlepsza aktorka w komedii lub musicalu: Olivia Colman

Najlepszy aktor drugoplanowy: Mahershala Ali

Najlepsza aktorka drugoplanowa: Regina King "If Beale Street Could Talk"

Najlepszy film animowany: "Spider-Man Uniwersum"

Najlepszy film zagraniczny: "Roma" (Meksyk)

Najlepsza muzyka: Justin Hurwitz "Pierwszy człowiek"

Najlepsza piosenka: "Shallow" z filmu "Narodziny gwiazdy" TELEWIZJA:

Najlepszy serial dramatyczny: "Zawód: Amerykanin"

Najlepszy miniserial lub film telewizyjny: "Zabójstwo Versace: American Crime Story"

Najlepszy serial komediowy lub musical: "The Komsinky Method"

Najlepszy aktor w serialu dramatycznym: Richard Madden "Bodyguard"

Najlepszy aktor w serialu komediowym lub musicalu: Michael Douglas "The Komsinky Method"

Najlepszy aktor w miniserialu lub filmie telewizyjnym: Darren Criss "Zabójstwo Versace: American Crime Story"

Najlepsza aktorka w serialu dramatycznym: Sandra Oh "Obsesja Eve"

Najlepsza aktorka w serialu komediowym lub musicalu: Rachel Brosnahan "The Marvelous Mrs. Maisel"

Najlepsza aktorka w miniserialu lub filmie telewizyjnym: Patricia Arquette "Ucieczka z Dannemory"

Najlepsza aktorka drugoplanowa w produkcji telewizyjnej: Patricia Clarkson "Ostre przedmioty"

Najlepszy aktor drugoplanowy w produkcji telewizyjnej: Ben Whishaw "Skandal w angielskim stylu"

Autor: Tomasz-Marcin Wrona / Źródło: tvn24.pl