Złota Palma nie dla Hollywood

TVN24

Aktualizacja:
ReutersWręczenie "Złotych Palm" na festiwalu w Cannes

Francuski "Entre Les Murs" Laurenta Canteta najlepszym filmem 61. festiwalu w Cannes. Jury pod wodzą Seana Penna nie uległo magii takich nazwisk jak Clint Eastwood czy Steven Soderbergh i nagrodziło "Złotą Palmą" biografię francuskiego nauczyciela.

Eastwood i Jolie zrobili razem film "The Exchange" EPA

- Film, który chcieliśmy zrobić miał być odbiciem francuskiego społeczeństwa - różnorodnego, o wielu twarzach, kompleksowego - mówił reżyser "Entre Les Murs" Laurent Cantet odbierając Złotą Palmę z rąk Roberta de Niro. To pierwszy od 21 lat frnacuski film, który wygrał w Cannes.

Za najlepszego reżysera jury uznało Nuri Bilge Ceylan ("Three Monkeys"). Najlepszym aktorem został Benicio Del Toro, który w filmie Soderbergha "Che" zagrał tytułową rolę. - Chciałbym tą nagrodę zadedykować Che Guevarze - powiedział aktor. Za najlepszą odtwórczynie roli żeńskiej uznano Sandrę Corveloni. ("Linha de Passe")

Benicio "Che" Del Toro\EPA EPA

Nagrodę za najlepszy scenariusz otrzymali bracia Jean-Pierre i Luc Dardenne z Belgii, twórcy scenariusza dramatu "Le silence de Lorna" ("Lorna's Silence"). Bracia Dardenne są także reżyserami tego filmu. Jego bohaterką jest Lorna, młoda imigrantka z Albanii, która zamieszkała w Belgii po fikcyjnym ślubie z obywatelem tego kraju. Dzięki temu mogła uzyskać belgijskie obywatelstwo.

Członkini jury Natalie Portman\EPA EPA

Plan ma jednak kolejne punkty. Lorna ma zawrzeć następne fikcyjne małżeństwo, tym razem z rosyjskim mafioso, który za taką "prawną pomoc" oferuje sowite wynagrodzenie. Aby drugie małżeństwo szybko mogło dojść do skutku, pierwszy mąż Lorny powinien umrzeć....

Piękna Monica Bellucci na macha reporterom\EPA EPA

Grand Prix dostała "Gomorra" Matteo Garrone, a nagrodę jury - również włoski "Il Divo" Paolo Sorrentino. "Gomorra" to portret brutalnego świata neapolitańskiej mafii, której imperium rozciąga się od kontroli śmieciarzy do pokazów haute couture. A "Il Divo" jest satyryczną biografią byłego premiera Giulio Andreottiego.

Nagrodę dla debiutanta, Camera d'Or (Złotą Kamerę) odebrał Steve McQueen za "Hunger".A Catherine Denevue i Clint Eastwood otrzymali nagrodę specjalną za całokształt twórczości.

22 filmy walczyły o Złotą Palmę

O główną nagrodę 61. festiwalu filmowego w Cannes walczyły 22 filmy. Wśród faworytów krytycy wymieniali "The Exchange" Clinta Eastwooda z Angeliną Jolie jako matką desperacko walczącą o odzyskanie porwanego syna, i "Waltz With Bashir", animowany dokument o masakrze Palestyńczyków z obozów w Bejrucie w 1982 roku.

Robert de Niro w Cannes\EPA EPA

Nie wykluczano też, że znany z lewicowych przekonań Sean Penn nagrodzi biografię Ernesto Che Guevary w reżyserii Stevena Soderbergha. Reżyser w wywiadzie dla „Le Monde” stwierdził, że Cannes powinno stać „w całkowitej opozycji do Oscarów”, które nagradzają „konsumpcyjną sztukę manipulacji i dobrego marketingu”. „Che” trwa cztery godziny i – zdaniem części krytyków – zbytnio wybiela postać rewolucjonisty. Jest za to dużo pogłosek na temat nagrody aktorskiej dla Benicio del Toro za tytułową rolę w filmie Soderbergha.

Quentin Tarantino znów szokuje EPA

Krytycy: nudny festiwal, średnie filmy

Wielu krytyków narzekało na średni poziom festiwalu i brak filmów, które naprawdę poruszają i zapadają w pamięć. Widzowie natomiast głosowali nogami – największe tłumy i największy aplauz wzbudziła pozakonkursowa projekcja najnowszego filmu Stevena Spielberga, „Indiana Jones i Królestwo Kryształowej Czaszki”.

Madonna i Sharon Stone na czerwonym dywanie\EPA EPA

Zwycięzcę głównego konkursu wybierało przez cały dzień jury festiwalu, zamknięte przez ten czas w willi Domergue. Jego członkom nie wolno było przez cały dzień kontaktować się ze światem zewnętrznym, odebrano im nawet laptopy i telefony komórkowe.

Obecni na festiwalu dziennikarze czyhali na najdrobniejsze plotki na temat tego, kto zostanie wyróżniony. Zauważyli na przykład, że Clint Eastwood został poproszony o ponowny przyjazd do Cannes na ceremonię.

Źródło: Reuters, IAR

0