Kultura i styl

"Zimna wojna", "Kler" i "Roma" ze Złotymi Taśmami

Kultura i styl

Zwiastun filmu "Zimna wojna" w reż. Pawła Pawlikowskiego
Kino Świat"Zimna wojna", "Kler" i "Roma". Laureaci Złotych Taśm

"Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego i "Kler" Wojciecha Smarzowskiego otrzymały ex aequo "Złote Taśmy" - nagrody krytyków zrzeszonych w Kole Piśmiennictwa Filmowego przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich. W kategorii: film zagraniczny triumfowała "Roma" Alfonso Cuaróna. Uroczysta gala wręczenia nagród odbędzie się 18 lutego.

Chyba nikt nie ma wątpliwości, że to właśnie te dwa tytuły zawojowały rodzime kino w 2018 roku. "Kler" Smarzowskiego, gromadząc w kinach, w ciągu zaledwie dwóch miesięcy ponad 5 mln widzów, i tym samym stając się najbardziej kasowym polskim filmem po 1989 roku, "Zimna wojna" Pawlikowskiego, wywołując euforię widzów i krytyków na całym świecie i zgarniając najważniejsze nagrody w branży.

Zaczęło się od nagrody za najlepszą reżyserię na festiwalu w Cannes, poprzez Złote Lwy w Gdyni i ostatnio aż pięć Europejskich Nagród Filmowych w najważniejszych kategoriach. "Zimna wojna" jest również polskim kandydatem do Oscara nieanglojęzycznego - film już trafił na tak zwaną krótką listę dziewięciu tytułów i ma ogromne szanse na nominację.

"Roma" Alfonso Cuarona to natomiast dla wielu kinomanów i widzów najdoskonalszy obraz minionego roku i zarazem główny rywal "Zimnej wojny" w walce o złotą statuetkę.

Krytycy przyznali również dodatkowe wyróżnienia. Otrzymały je:

- w kategorii film polski produkcje "Jak pies z kotem" Janusza Kondratiuka i "Over the Limit" Marty Prus

- w kategorii film zagraniczny "Niemiłość" Andrieja Zwiagincewa i "Trzy billboardy za Ebbing, Missouri" Martina McDonagha.

Joanna Kulig i Tomasz Kot w filmie "Zimna wojna" Pawła PawlikowskiegoŁukasz Bąk | Opus Film

Złote Taśmy i arcydzieła

Wśród laureatów tej prestiżowej nagrody znajdują się dzieła zaliczane do największych arcydzieł polskiego i światowego kina.

Spośród filmów polskich są to przede wszystkim obrazy Wajdy, Munka, Hasa, Kutza, Różewicza, Skolimowskiego, Zanussiego, Kieślowskiego, Krauzego, Smarzowskiego czy ostatnio Szumowskiej.

Wśród nagrodzonych filmów zagranicznych znajdują się m.in. słynne dzieła Bergmana, Felliniego, Antonioniego, Viscontiego, Bunuela, Bressona, Tarkowskiego czy Formana.

Złota Taśma za film zagraniczny przypadła "Romie" CuaronaNetflix

Historia nagrody

Historia nagród przyznawanych przez polskich krytyków filmowych sięga 1956 roku. Początkowo nosiły one nazwę Syrenki Warszawskiej i przyznawane były w kilku kategoriach filmom polskim - fabule i krótkiemu metrażowi, oraz filmom zagranicznym. Nagroda Klubu Krytyków Filmowych, zrzeszonych wtedy w Stowarzyszeniu Dziennikarzy Polskich, szybko zyskała duży prestiż, ze względu na niezależność od politycznej koniunktury.

Po wprowadzeniu stanu wojennego i delegalizacji SDP, środowisko krytyków podzieliło się. Utworzono Stowarzyszenie Dziennikarzy PRL, które przejęło prawo do przyznawania Syrenki Warszawskiej. Część krytyków przystąpiła z kolei do Stowarzyszenia Filmowców Polskich, ustanawiając w 1985 r., jako Koło Piśmiennictwa, swoją coroczną nagrodę za najlepszy obraz w kategoriach filmu polskiego i zagranicznego, która do dziś cieszy się ogromnym prestiżem w filmowej branży i funkcjonuje jako Złota Taśma.

Tegoroczna gala wręczenia nagród odbędzie się 18 lutego br. w warszawskim kinie "Kultura".

Autor: kob/plw / Źródło: SFP,tvn24.pl

Pozostałe wiadomości