Kultura i styl

Zebra "po przejściu" Beatlesów dobrem narodowym

Kultura i styl

Aktualizacja:
TVN24Słynne przejście przy Abbey Road

Słynne londyńskie przejście dla pieszych, uwiecznione na okładce płyty Beatlesów "Abbey Road", zostało wpisane na listę brytyjskich obiektów o wyjątkowym znaczeniu historycznym. Mimo upływu czterdziestu lat od wydania płyty zebra wciąż przyciąga każdego roku tysiące turystów, którzy pozują do zdjęć, naśladując Beatlesów z fotografii na okładce płyty.

Na słynnym zdjęciu zamieszczanym na okładce płyty widać, jak Paul McCartney, John Lennon, George Harrison i Ringo Starr przechodzą gęsiego przez zebrę na Abbey Road, kilka kroków od studiów nagraniowych.

- To ani nie jest zamek, ani katedra, ale dzięki Beatlesom i pewnemu zdjęciu z sierpnia 1969 roku ta londyńska zebra ma wszelkie prawo być postrzegana jako część naszego dziedzictwa - powiedział brytyjski minister turystyki i dziedzictwa narodowego John Penrose.

Wisienka na torcie

Decyzja oznacza, że przejście uzyskało status obiektu chronionego, a wszelkie modyfikacje będą wymagały zgody lokalnych władz, które będą brały pod uwagę historyczne i turystyczne znaczenie miejsca.

Na wieść o wpisaniu przejścia na listę dziedzictwa Paul McCartney ocenił, że mijający rok był bardzo dobry dla Beatlesów, a ostatnia informacja to jak "wisienka na torcie". Legendarne studia, którym groziło wyburzenie, zostały wpisane na listę obiektów o znaczeniu historycznym już w lutym.

Źródło: Onet.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości