Kultura i styl

Ze zdjęć z Instagrama zrobił sztukę. Na każdym zarabia tysiące dolarów

Kultura i styl

TwitterZdjęcia internautów trafiły na wystawę

Najnowsza wystawa pewnego nowojorskiego artysty wzbudza w sieci spore kontrowersje. Richard Prince wykorzystał w niej portrety, które w rzeczywistości są cudzymi zdjęciami znalezionymi na Instagramie. Na każdej z takich prac Amerykanin zarabia nawet 90 tys. dolarów.

65-letni Richard Prince jest znanym, nowojorskim grafikiem. Jedna z ostatnich jego wystaw zatytułowana "Nowe Portrety" składa się w sumie z 38 prac. Każda z nich to przeniesione na płótno powiększone zdjęcie pochodzące z czyjegoś konta na Instagramie.

Artysta nie miał jednak zgody użytkowników na wykorzystanie ich fotografii. Mimo to wystawę można było obejrzeć już w kilku galeriach, ostatnio m.in. w nowojorskiej Frieze Art Fair.

W dodatku Prince wystawia wspomniane prace na sprzedaż. Na każdym ze zdjęć jest w stanie zarobić nawet 90 tys. dolarów.

Złamał prawa autorskie?

Użytkownicy, którzy odnaleźli na wystawie swoje zdjęcia, mają wątpliwości, czy artysta nie złamał ich praw autorskich.

Wielu prawników rozkłada jednak ręce, bo okazuje się, że dzięki nieznacznym przeróbkom zdjęć i dodaniu do nich własnego komentarza, artysta tworzy w ten sposób nowe, własne dzieło, a oryginalne fotografie wykorzystuje jedynie w ramach tzw. "dozwolonego użytku".

How an artist is turning other people's Instagram selfies into $$$: http://t.co/9pBvnQDF7j pic.twitter.com/PmdjyxN02o— Complex Style (@ComplexStyle) maj 26, 2015

This was bound to happen! InstaArt! #RichardPrince @gagosiangallery @friezeartfair #frieze #friezeartfair pic.twitter.com/cpwp4hYGfU— Ivan Bart (@Ivanmbart) maj 14, 2015

Internauci nie są zgodni, jak oceniać najnowszą wystawę Prince'a. Jedni wyśmiewają twórczość artysty, inni z kolei nie widzą w niej nic niewłaściwego.

Brb gonna go screenshot some of your twitter profile pictures and sell them for 90k in an art gallery #RichardPrince— Ralis (@ralisdaum) maj 27, 2015

"Zaraz wracam, zrobię tylko kilka zrzutów ekranu profilowych zdjęć z Twittera i sprzedam je w galerii sztuki za 90 tys. dolarów".

I love the Richard Prince portraits of Instagram photos. Nothing like good contemporary art to rile people up.— Ezra Winter (@WinterEzra) maj 26, 2015

"Uwielbiam portrety Richarda Prince'a ze zdjęciami z Instagrama. Nie ma nic lepszego, niż sztuka współczesna wkurzająca ludzi".

Nie pierwszy raz

Prince już wcześniej w swojej karierze przerabiał zdjęcia pochodzące z prasy lub reklam. Kilka lat temu artysta został pozwany za to przez jednego z francuskich fotografów. Sąd początkowo uznał roszczenia Francuza, ostatecznie jednak w wyniku apelacji rację przyznano Prince'owi.

Autor: ts\mtom / Źródło: telegraph.co.uk

Źródło zdjęcia głównego: Twitter

Pozostałe wiadomości