Kultura i styl

Zanim było selfie: wystawa słynnych autoportretów w Londynie

Kultura i styl


W galerii domu aukcyjnego Christie's będzie można sprawdzić, jak samych siebie widzieli Lucian Freud, Albrecht Dürer i Andy Warhol.

"Autoportret jest takim gatunkiem sztuki wizualnej, który nie tylko przedstawia intymny moment z życia jego autora, ale także odmalowuje intelektualny i kulturalny klimat epoki, w jakiej powstał" - piszą kuratorzy wystawy "Reflections On The Self. From Dürer to Struth". I dodają, że w czasach "dominacji selfie" ważne jest, aby poddać krytycznej refleksji rolę autoportretu w budowaniu tożsamości.

Poniedziałek - ja, wtorek - ja, środa - ja, czwartek - ja

Większość prac - są to nie tylko obrazy, ale także na przykład instalacja Maurizio Cattelana "We" - pochodzi z XX i XXI wieku. Najstarszy jest drzeworyt Albrechta Dürera z końca XV wieku, jeden z najstarszych autoportretów. Wystawę zamyka fotografia Thomasa Strutha pozującego na tle pracy Dürera.

Współczesną sztukę reprezentują między innymi Marcel Duchamp, Joseph Beuys, Robert Mapplethorpe, Cindy Sherman, Lucian Freud, Andy Warhol, a także Polak Roman Opałka. Galeria Mayfair Christie's do pokazywała do połowy kwietnia prace polskiego artysty.

Christie's jest największym domem aukcyjnym na świecie, ma swoje oddziały w Nowym Jorku, Paryżu, Hong Kongu i Londynie.

Wystawa "Reflections on the Self" będzie czynna od jutra do 5 września.

Autor: sol//tka / Źródło: tvn24.pl, Christies.com

Pozostałe wiadomości