Z Hřebejkiem o fenomenie czeskiego kina

Hřebejk: Chodziło mi o pokazanie humanizmu
Hřebejk: Chodziło mi o pokazanie humanizmu
TVN24.pl
Hřebejk: Chodziło mi o pokazanie humanizmuTVN24.pl

Wzajemne przeplatanie się humoru, humanizmu, ironii i pewnego smutku – tak w rozmowie z tvn24.pl Jan Hřebejk wyjaśnia fenomen czeskiego kina. Reżyser odwiedził Polskę przy okazji retrospektywy swoich filmów.

 
Jan Hřebejk i Jiří Menzel 

Lata mijają, do głosu dochodzą kolejne pokolenia reżyserów, dorastają nowe generacje widzów – a czeskie kino jak było dobre, tak i jest. Ani odrobinę nie zestarzały się dzieła klasyków, takich jak Miloš Forman czy Jiří Menzel. Wciąż śmieszą i wzruszają, chociaż czasy się zmieniły i systemy upadły. A twórcy pracują dalej – z jakim skutkiem? Wystarczy wspomnieć niedawno wyświetlany na naszych ekranach najnowszy film Menzla „Obsługiwałem angielskiego króla”. Ta liryczna komedia jest dowodem na to, jak wysoko kino czeskie stawia poprzeczkę innym kinematografiom.

Tymczasem sukcesy odnosi też młodsze pokolenie twórców, do którego należą m.in. Jan Hřebejk, Jan Svěrák, Martin Šulík, David Ondriček i Sasza Gedeon. Mówi się o nich „velvet generation” – czyli pokolenie po rewolucji aksamitnej. – Ale to nie jest jakaś „nowa fala” – zastrzega Hřebejk. – W naszych filmach nie ma jakiejś wspólnej ideowej treści – wyjaśnia reżyser w rozmowie z tvn24.pl.

Na początku był Hrabal

To nie przypadek, że największe dzieła czeskiej kinematografii – np. „Pociągi pod specjalnym nadzorem”, „Postrzyżyny”, czy „Skowronki na uwięzi” – to adaptacje prozy Bohumila Hrabala. – Jego twórczość jest tak bogata, tak różnorodna i rozwijała się w tak wielu kierunkach, że każdy z nas może coś z niej zaczerpnąć – mówi Hřebejk. Książki Hrabala to rodzaj biblii kultury czeskiej i – jak podkreśla reżyser – „w tym dobrym tego słowa znaczeniu można go nazwać pisarzem narodowym”.

Nie chodzi o to, że my kopiujemy twórczość Hrabala, ale ona mimowolnie znajduje odzwierciedlenie w tysiącach utworów literackich i filmowych. (...) Wydaje mi się, że to, co potrafił Hrabal i co jest w naszym kinie – to wzajemne przeplatanie się humoru, humanizmu, ironii i pewnego smutku. Sposób, w jaki umiał to połączyć Hrabal, stał się wzorem dla szeregu kolejnych twórców literackich i filmowych. Jan Hřebejk

Inspiracje – czyli recepta na dobre kino

Oprócz nawiązań do Hrabala, Jan Hřebejk przyznaje, że szuka inspiracji również u innych autorów czeskiej literatury, m.in. Milana Kundery czy Josefa Škvorecký’ego. Wiele też uczy się od starszych kolegów po fachu. Wśród czeskich reżyserów, najbliżsi są mu Miloš Forman i Jiří Menzel. Z zagranicznych twórców najbardziej lubi filmy Woody’ego Allena, ceni też kino polskie.

Kiedy zaczynałem pracę jako reżyser, duży wpływ miała na nas „szkoła polska”. Lubiłem też inne polskie filmy – np. Kieślowskiego, Zanussiego, Wajdy. To są reżyserzy, których twórczość cenię, i która mnie kształtowała. Jan Hřebejk

Ale oprócz oczywistego wpływu literatury i filmów, Hřebejk dla swojej twórczości szuka inspiracji przede wszystkim w życiu codziennym – w otaczających wydarzeniach i sytuacjach. - Szukam inspiracji na ulicy i wśród moich przyjaciół - mówi. - A dopiero potem, gdy dokonujemy obróbki narracyjnej, okazuje się, że to, co pokazujemy, może nawiązywać do naszej tradycji. W końcu przecież żyjemy w tym samym mieście, jesteśmy z tego samego kręgu i tego się nie da uniknąć - wyjaśnia Hřebejk. Ale, jak dodaje, pierwszej inspiracji dostarcza zawsze świat, w którym się żyje.

Hřebejk: Inspiracji szukam w codziennym życiu
Hřebejk: Inspiracji szukam w codziennym życiuTVN24.pl

Na komunizm - humor

Miał 21 lat kiedy w Czechach upadł komunizm. - Spędziłem w tym systemie połowę życia, dlatego robiąc filmy po roku 89. ta przeszłość jakby niechcący, bezwiednie wracała we wspomnieniach, czy odniesieniach do pewnych sytuacji, do pewnej rzeczywistości - opowiada Jan Hřebejk. Ale - jak zauważa - ludzie, którzy żyli w systemie totalitarnym, szukali i w tym jakiejś inspiracji do tego, co robili. - Chociaż nienawidziłem komunizmu, bo już w latach 80. wydawał mi się olbrzymią kompromitacją, to również i w tym można było znaleźć pewne inspiracje i tematy do pokazywania świata - wspomina reżyser.

Odwoływaliśmy się do rzeczywistości komunistycznej, bo znajdowaliśmy w tym – jak mówi mój przyjaciel Petr Zelenka - czarny, absurdalny humor. Zelenka mówił jeszcze, że gdyby Kurt Vonnegut żył w Czechach, to by tak umiał wykorzystać ten czarny humor, że na pewno dostałby nagrodę Nobla. Jan Hřebejk

- Ale dla mnie najważniejszy był humor, ponieważ w tych czasach humor miał duże znaczenie - zauważa Hřebejk. Jak podkreśla, w czeskim kinie humor jest obecny nawet wtedy, kiedy się mówi o sprawach poważnych. - Humor u nas zastępuje patos, który jest w polskiej literaturze i w kinie - dodaje. Jego zdaniem, czescy reżyserzy często nawiązują do tradycji komedii lirycznej, jakie robili Menzel, czy Forman.

Bohater - człowiek zwykły, ale ponadczasowy

Hřebejk - jak mówi - nigdy nie zamierzał robić filmów wysokobudżetowych. Wzorował się na wybitnych dziełach, w których występowali wiarygodni bohaterowie. - Właśnie takie filmy chciałem robić. Chodziło mi o pokazanie humanizmu, żeby tam pojawiali się bohaterowie ponadczasowi, których można zrozumieć także po latach – to było dla mnie chyba najważniejsze - wspomina.

 
Bohaterami filmów Hřebejka są zwykli ludzie z ich wadami i zaletami (na planie filmu "Niedźwiadek") 

Hřebejk zwrócił uwagę, że często w czeskiej kinematografii podejście do kina ma charakter plebejski. Jego zdaniem, dzieje się tak dlatego, że w różnych okresach historii czeska arystokracja, szlachta i burżuazja zostały wypędzone z kraju. - W zasadzie nasze społeczeństwo jest plebejskie i być może dlatego na bohatera wybiera sobie zwykłego człowieka z jego wadami i zaletami - dodaje.

Przyjaźń nie tylko na planie

Hřebejk niemal wszystkie filmy kręci z tą samą ekipą. - Znamy się ze scenarzystą, z aktorami, producentami, montażystami, operatorami – to nie tylko praca, ale i przyjaźń - mówi. On sam - jak podkreśla - należy do tych reżyserów, którzy bardzo się przywiązują do tych samych aktorów.

Scenarzystę, Petra Jachrovskiego, zna od 14 roku życia. To jest przyjaźń wieloletnia. Kiedyś się umówiliśmy, że Petra Jachrovski będzie się podpisywał pod scenariuszami, a ja je będę reżyserował. Ale w praktyce się okazuje, że ja w jakiś sposób ingeruję w scenariusz, on mi pomaga na przykład przy montażu, przy wyborze aktorów do filmów. Jan Hřebejk

Reżyser przyjechał do Polski żeby wziąć udział w uroczystym otwarciu dwóch wydarzeń - premiery filmu „Na złamanie karku” (w kinach od 9 listopada) oraz przeglądu filmów swojego autorstwa. Na dużym ekranie można zobaczyć sześć ostatnich produkcji reżysera (Niedźwiadek (2007), Piękność w opałach (2006), Na złamanie karku (2004), Pupendo (2003), Musimy sobie pomagać (2000), Pod jednym dachem (1999).). Będzie można także obejrzeć go w aktorskim epizodzie (Rok diabła (2002) reż. Petr Zelenka). Retrospektywa rozpoczęła się w warszawskiej Kinotece 6.11 i potrwa do 12.11. - Cieszę się z tego przeglądu moich filmów, ale muszę przyznać, że od razu poczułem się starszy, bo jak się słyszy o jakiejś retrospektywie, to od razu czuje się wiek - śmieje się reżyser.

 
Jan Hřebejk podczas pracy na planie 

Monika Piętas

Źródło: tvn24.pl, TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24.pl

Pozostałe wiadomości

Politico oceniło, że spiker Izby Reprezentantów Mike Johnson zdecydował się odblokować kwestię pomocy dla Ukrainy między innymi z powodu alarmujących raportów amerykańskiego wywiadu. Portal wskazał też na rolę Donalda Trumpa w tej kwestii oraz jego spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą.

Co wpłynęło na spikera Izby Reprezentantów? Kongresmeni o "dość mocnym" raporcie na temat wojny

Co wpłynęło na spikera Izby Reprezentantów? Kongresmeni o "dość mocnym" raporcie na temat wojny

Źródło:
PAP

Donald Trump chce się odegrać na Wołodymyrze Zełenskim. Przed wyborami, które przegrał z Joe Bidenem, on dzwonił nawet do Zełenskiego i go trochę szantażował - mówił w "Faktach po Faktach" europoseł Włodzimierz Cimoszewicz, były premier, były szef MSZ i były minister sprawiedliwości. Odniósł się także do ostatniego spotkania Andrzeja Dudy z Trumpem w Nowym Jorku.

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Źródło:
TVN24

Prezydent Andrzej Duda podczas seminarium na temat bezpieczeństwa transatlantyckiego w Vancouver przekonywał, że NATO musi zwiększać swój potencjał militarny i wydatki na obronność do 3 proc. PKB. Zdaniem Dudy najbardziej realistycznym scenariuszem zwycięstwa Ukrainy w wojnie jest zapewnienie jej zdolności bojowych w przemyślany i skuteczny sposób.

Duda: musimy doprowadzić do wyraźnych strat Rosji, bo Rosjanie znają tylko język siły

Duda: musimy doprowadzić do wyraźnych strat Rosji, bo Rosjanie znają tylko język siły

Źródło:
PAP

Zorza polarna może pojawić się dzisiejszej nocy na polskim niebie. Jak przekazał popularyzator astronomii Karol Wójcicki, zapanowały doskonałe warunki do jej obserwacji. W podziwianiu zjawiska mogą przeszkodzić jednak gęste chmury.

"Zorza na polskim niebie to niemal pewniak". Czy dopisze pogoda?

"Zorza na polskim niebie to niemal pewniak". Czy dopisze pogoda?

Źródło:
Z głową w gwiazdach, tvnmeteo.pl

Policjant rzucił się na pomoc tonącej w Wiśle dziewczynie. Zadziałał natychmiast i dużo ryzykował, ale zrobił to w najrozsądniejszy możliwie sposób.

Skoczył do Wisły, by ratować nastolatkę. Niezwykła akcja policjanta

Skoczył do Wisły, by ratować nastolatkę. Niezwykła akcja policjanta

Źródło:
Fakty TVN

W piątek w alei Niepodległości spłonął samochód elektryczny wart około milion złotych. Jego kierowca chciał uniknąć zderzenia z innym autem, stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w słup. Auto zajęło się ogniem. Na Kontakt 24 otrzymaliśmy nagranie, na którym widać moment uderzenia.

Najpierw dym, po kilku sekundach żywy ogień. Moment uderzenia w słup i pożar luksusowego elektryka

Najpierw dym, po kilku sekundach żywy ogień. Moment uderzenia w słup i pożar luksusowego elektryka

Źródło:
tvnwarszawa.pl, Kontakt 24

Hans Rausing, znany brytyjski miliarder, przeżywa kolejną osobistą tragedię - jego druga żona, Julia, przegrała wieloletnią walkę z rakiem. W 2012 roku zmarła pierwsza żona Rausinga, Eva. Jak podaje "The Independent", "Julia poświęciła swoje życie rodzinie i celom charytatywnym". Wraz z mężem wspierała finansowo m.in. National Gallery i inne instytucje artystyczne.

Najpierw zmarła pierwsza żona, teraz druga. Kolejna tragedia w życiu miliardera Hansa Rausinga

Najpierw zmarła pierwsza żona, teraz druga. Kolejna tragedia w życiu miliardera Hansa Rausinga

Źródło:
The Independent, The Guardian

Centralne Biuro Śledcze Policji opublikowało nagranie z akcji zatrzymania dwóch Polaków podejrzanych o napaść na rosyjskiego opozycjonistę Leonida Wołkowa, współpracownika Aleksieja Nawalnego. Obaj mężczyźni byli poszukiwani na podstawie Europejskiego Nakazu Aresztowania przez stronę litewską.

Policja pokazała nagranie z akcji zatrzymania mężczyzn podejrzanych o napaść na rosyjskiego opozycjonistę

Policja pokazała nagranie z akcji zatrzymania mężczyzn podejrzanych o napaść na rosyjskiego opozycjonistę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Polsce zatrzymano dwie osoby podejrzane o atak na rosyjskiego opozycjonistę Leonida Wołkowa - poinformowało CBŚP. Wołkow, bliski współpracownik nieżyjącego już krytyka Kremla Aleksieja Nawalnego, został napadnięty w Wilnie 12 marca. Zatrzymanych obywateli Polski doprowadzono do Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga w Warszawie, gdzie wykonano z nimi dalsze czynności. Mężczyźni są obecnie tymczasowo aresztowani.

Zatrzymania po ataku na współpracownika Nawalnego. To obywatele Polski

Zatrzymania po ataku na współpracownika Nawalnego. To obywatele Polski

Aktualizacja:
Źródło:
LRT, PAP, Radio Swoboda, tvn24.pl

Do tragicznego wypadku doszło na przystanku tramwajowym w Bydgoszczy. Piętnastoletnia dziewczyna zginęła pod kołami tramwaju. Policja bada przyczyny wypadku. Sprawą zajmuje się też sąd rodzinny. Są już pierwsze decyzje.

Tragedia na przystanku. Piętnastolatka czekała na tramwaj, zginęła pod jego kołami. Pierwsze decyzje sądu

Tragedia na przystanku. Piętnastolatka czekała na tramwaj, zginęła pod jego kołami. Pierwsze decyzje sądu

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Do pożaru samochodu elektrycznego doszło na skrzyżowaniu alei Niepodległości z ulicą Madalińskiego. Auto zajęło się ogniem po tym, jak kierowca uderzył w słup.

Chciał uniknąć kolizji, uderzył w słup. Elektryczne auto doszczętnie spłonęło

Chciał uniknąć kolizji, uderzył w słup. Elektryczne auto doszczętnie spłonęło

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszwa.pl

Przy skrzyżowaniu alei Niepodległości z ulicą Madalińskiego w Warszawie spłonął elektryczny lucid air. Auto, którego wartość w Polsce szacuje się na nawet milion złotych, to rzadkość na europejskich drogach. Dlaczego jest wyjątkowe?

W Warszawie spłonął lucid air o wartości nawet miliona złotych. Prawdopodobnie jedyny taki w Polsce

W Warszawie spłonął lucid air o wartości nawet miliona złotych. Prawdopodobnie jedyny taki w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Pół miliona złotych schowanych w niewielkiej, ciemnej torbie przekazał mieszkaniec łódzkiego Śródmieścia w ręce oszusta. Ofiara przestępstwa była przekonana, że pomaga policji i prokuraturze rozbić grupę przestępczą. Kilka miesięcy po zdarzeniu, które nagrały kamery, policja zatrzymała 21-letnią kobietę i jej o rok młodszego partnera. 

Oszust przejął pół miliona złotych. Policja pokazuje nagranie

Oszust przejął pół miliona złotych. Policja pokazuje nagranie

Źródło:
tvn24.pl

W najbliższą niedzielę 21 kwietnia odbędzie się druga tura wyborów samorządowych. Choć głosować będą mieszkańcy tylko niektórych polskich miast, cisza wyborcza obowiązywać będzie w całym kraju.

Druga tura wyborów samorządowych. Gdzie obowiązuje cisza wyborcza? Jak długo trwa?

Druga tura wyborów samorządowych. Gdzie obowiązuje cisza wyborcza? Jak długo trwa?

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W niedzielę mieszkańcy 748 gmin i miast w Polsce wybiorą wójtów, burmistrzów i prezydentów w drugiej turze wyborów samorządowych. W TVN24 i TVN24 GO będziemy śledzić przebieg głosowania w całej Polsce. O 20.30 rozpocznie się Wieczór Wyborczy, w trakcie którego podamy sondażowe wyniki i pierwsze komentarze.

Druga tura wyborów samorządowych 2024. Oglądaj Wieczór Wyborczy w TVN24 i TVN24 GO

Druga tura wyborów samorządowych 2024. Oglądaj Wieczór Wyborczy w TVN24 i TVN24 GO

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Dziennikarze TVN i TVN24 zostali w piątek w Gdyni nagrodzeni podczas VII edycji Festiwalu Wrażliwego. Zdobyli wszystkie nagrody w kategorii Reportaż Filmowy. Nagrodę specjalną "Człowiek Wrażliwy" otrzymała dziennikarka TVN24 Ewa Ewart.

Dziennikarze TVN i TVN24 nagrodzeni podczas VII edycji Festiwalu Wrażliwego

Dziennikarze TVN i TVN24 nagrodzeni podczas VII edycji Festiwalu Wrażliwego

Źródło:
TVN24, tvn24.pl

Ziemia pod chińskimi miastami zapada się, co prowadzi do rosnącego ryzyka występowania powodzi. Naukowcy alarmują w nowej analizie, że na zagrożonych terenach mieszkają miliony ludzi. Powodem tego niebezpiecznego zjawiska jest niezwykle szybka urbanizacja Państwa Środka. Problem dotyczy jednak nie tylko Chin.

Prawie połowa chińskich miast się zapada. Zagrożenie dla milionów ludzi

Prawie połowa chińskich miast się zapada. Zagrożenie dla milionów ludzi

Źródło:
CNN, Reuters, BBC, Science

Tegoroczny Konkurs Piosenki Eurowizji rusza już za niespełna trzy tygodnie. Na scenie wystąpią wykonawcy z kilkudziesięciu krajów. Kogo zobaczymy w półfinałach, a kto dostaje się do finału bez eliminacji? Wyjaśniamy.

Eurowizja 2024. Kiedy finały, którego dnia zaśpiewa reprezentantka Polski?

Eurowizja 2024. Kiedy finały, którego dnia zaśpiewa reprezentantka Polski?

Źródło:
eurovision.tv, eurowizja.org, tvn24.pl

Internauci i serwisy internetowe podają przekaz, że polskie wojsko wysyła pracującym pierwsze powołania - że dostają "pracownicze przydziały mobilizacyjne". Wyjaśniamy, o co chodzi.

Pracownikom wysłano "pierwsze powołania do wojska"? Nie, wyjaśniamy

Pracownikom wysłano "pierwsze powołania do wojska"? Nie, wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24