Kultura i styl

"Proszę państwa, nie musicie wszyscy pisać kryminałów"

Kultura i styl

Prof. Zbigniew Mikołejko i Irek Grin w "Xięgarni"
tvn24Prof. Zbigniew Mikołejko i Irek Grin w "Xięgarni"

Po raz 14. we Wrocławiu odbył się Międzynarodowy Festiwal Kryminału, którego punktem kulminacyjnym jest wręczenie Nagrody Wielkiego Kalibru. Program "Xięgarnia" gościł na wrocławskiej imprezie.

Najnowszy odcinek programu "Xięgarnia" zrealizowany został na żywo podczas Międzynarodowego Festiwalu Kryminału we Wrocławiu. Jego gośćmi byli Irek Grin, dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Kryminału oraz prof. Zbigniew Mikołejko, przewodniczący jury Nagrody Wielkiego Kalibru.

- To jest wielka impreza, strasznie masowa, z mnóstwem młodych ludzi, którzy przychodzą posłuchać, pooglądać, spotkać się, wziąć autograf od pisarza. A przyjeżdżają najwybitniejsi - opowiadał prof. Zbigniew Mikołejko.

"Proszę państwa, nie musicie wszyscy pisać kryminałów"

Przewodniczący jury zauważył, że z roku na rok na polskim rynku przybywa nowych tytułów. - Zrodził się we mnie i w członkach jury pewien niepokój dotyczący marksistowskiego prawa o przejściu ilości w jakość. Ono tutaj nie działa, mam wrażenie - dodał Mikołejko. - Muszę to powiedzieć wprost: proszę państwa, nie musicie wszyscy pisać kryminałów, naprawdę. Nie musicie. To nie jest żaden obowiązek - nieco ironicznie stwierdził Ireneusz Grin. - Świetnie jest pisać inną literaturę, świetnie jest mieć talent, dobrze w ogóle być pisarzem - dodał. Dyrektor festiwalu powiedział, że na rynku jest zaledwie kilkunastu twórców, którzy pełnią rolę "hegemonów". Mikołejko dodał, że duża ilość kryminałów wiążę się z pewnym cierpieniem. - Nie tylko z cierpieniem tych katowanych w powieściach ofiar, ale także z cierpieniem autorów, którzy próbują się wybić z tej masy i ostatecznie wiąże się z cierpieniem jury, które musi stanąć w obliczu tej wielkiej paki - stwierdził przewodniczący jury Nagrody Wielkiego Kalibru. Zaznaczył, że jurorzy czytają książki z nadzieją, że uda im się znaleźć jakąś perłę. - Ona się zdarza - podkreślił.

W programie o swojej książce opowiedziała również Anna Kańtoch, pisarka znana głównie jako autorka książek fantasy. Kańtoch w tym roku zadebiutowała na festiwalu kryminału. Jej książka "Łaska" zdobyła nominację do Nagrody Wielkiego Kalibru 20017.

W najnowszym odcinku "Xięgarni" pojawił się również Janusz Rudnicki z felietonem, z gościnnym udziałem Bożeny Stachury jako autorki i bohaterki historii kryminalnej.

Felieton Janusza Rudnickiego
Felieton Janusza Rudnickiegotvn24

Program "Xięgarnia" na antenie TVN24 w każdą sobotę o godzinie 18.00 oraz w niedzielę o godzinie 02.30.

"Xięgarnia" na Międzynarodowym Festiwalu Kryminału
"Xięgarnia" na Międzynarodowym Festiwalu Kryminałutvn24

Autor: tmw//rzw / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości