"Nagrody to światełko, które świeci, kiedy człowiek ma rozterki, że pisanie nie ma sensu"

TVN24

Aktualizacja:
tvn24Ewa Lipska gościem programu "Xięgarnia"

We Wrocławiu odbywała się czwarta edycja Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius, którego punktem kulminacyjnym było wręczenie Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius. - Nagrody to jest zawsze zielone światełko, które świeci w chwilach, kiedy człowiek ma rozterki, że pisanie nie ma sensu, że to już jest koniec - mówiła w specjalnym trzysetnym odcinku "Xięgarni" na żywo Ewa Lipska, która doceniona została Nagrodą Silesius za całokształt twórczości.

- Nagroda rzecz ulotna, ale miła, szczególnie nagroda Silesiusa, która jest związana z tym pięknym miastem, w którym dziś jesteśmy - powiedziała Ewa Lipska. Trzysetny odcinek "Xięgarni" realizowany był podczas Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius przy wrocławskim Teatrze Lalek. - Nagrody to jest zawsze zielone światełko, które świeci w chwilach, kiedy człowiek ma rozterki, że pisanie nie ma sensu, że to już jest koniec. Nagle nagroda człowieka usypia, że jednak warto - przyznała poetka.

Zapytana, co ostatnio przeczytała, opowiedziała, że "niedawno wydawnictwo Austeria wydało całego Josepha Rotha".

- Znamy takie znakomite książki Rotha, jak "Marsz Radetzky'ego" czy "Hotel Savoy", ale nie znamy wielu jego innych książek, a niektóre pojawiły się po raz pierwszy, jak debiutancka książka "Pajęczyna" - zauważyła.

Poezję Lipskiej przetłumaczono na 40 języków

Ewa Lipska jest jedną z czołowych polskich poetek, a jej twórczość przetłumaczona została na blisko 40 języków - miedzy innymi na niemiecki, angielski, duński, holenderski, czeski, węgierski, hebrajski, serbski, słowacki, hiszpański, kataloński, francuski, szwedzki, albański i bułgarski.

Utwory Lipskiej bywają ostentacyjnie niepoetyckie, poetka wykorzystuje słowa i rekwizyty zarezerwowane dla świata nowoczesności i techniki, a nie dla literatury.

Poetka i felietonistka była sześciokrotnie nominowana do Nagrody Literackiej Nike, dwukrotnie - do Wrocławskiej Nagrody poetyckiej Silesius.

Gościem programu był także Irek Grin, dyrektor Wrocławskiego Domu Literatury.

Program "Xięgarnia" na antenie TVN24 w każdą sobotę o godzinie 18.00 oraz w niedzielę o godzinie 02.30.

Xięgarnia. Odcinek 300
tvn24

Autor: tmw, akw / Źródło: tvn24