TVN24 | Kultura i styl

"To, jak postać Maryi jest postrzegana w Polsce, jest fascynujące"

TVN24 | Kultura i styl

Autor:
tmw//rzw
Źródło:
tvn24.pl
Dominika Słowik: polskie postrzeganie Maryi jest fascynujące
Dominika Słowik: polskie postrzeganie Maryi jest fascynująceTVN24
wideo 2/2
TVN24Dominika Słowik: polskie postrzeganie Maryi jest fascynujące

Sama Matka Boska przybiera nieskończoną liczbę wcieleń. Każde z nich jest z innego miejsca, bardzo często z bardzo małego, ma różne atrybuty, pole działania. Zupełnie inaczej potrafi wyglądać. Te wizerunki często ważne, stanowiąc kluczowy element adoracji. Jednocześnie, bardzo ciekawym jest, że ta Matka Boska jest traktowana wręcz jak Polka - powiedziała w "Xięgarni" TVN24 prozaiczka Dominika Słowik, autorka powieści "Zimowla".

Urodzona w Jaworznie 32-letnia Dominika Słowik jest z wykształcenia filolożką hiszpańską, a zanim skupiła się na pisaniu, dużo podróżowała po świecie. Debiutowała w 2015 roku powieścią "Atlas: Doppelganger". Książka nominowana była między innymi do Nagrody Literackiej Gdynia.  W ubiegłym roku ukazała się druga powieść Słowik "Zimowla", za którą pisarka otrzymała w styczniu tego roku Paszport "Polityki" w dziedzinie literatury. Powieść znalazła się również w dziesiątce najlepszych tytułów 2019 roku magazynu "Książki". 

"Matka boska jest traktowana wręcz jak Polka"

W rozmowie z Maxem Cegielskim, Słowik zwróciła uwagę, że w książce opisuje poniekąd katolicyzm polski, który "jest często bardzo odległy od katolicyzmu dogmatycznego". - Trochę narodowościowy, ale przede wszystkim zabobonny, wymieszany. Jest bardzo zbliżony do synkretyzmu religijnego, który obserwowałam w Ameryce Łacińskiej - oceniła autorka w "Xięgarni". 

- Postać Maryi, to jak jest postrzegana w Polsce, jak jest traktowana żeńskość bóstwa, jest bardzo fascynująca. Z jednej strony krzyżuje się tam wiele różnych wątków, które według mnie niekoniecznie są wątkami katolickimi. Sama Matka Boska przybiera nieskończoną liczbę wcieleń. Każde z nich jest z innego miejsca, bardzo często z bardzo małego, ma różne atrybuty, pole działania. Zupełnie inaczej potrafi wyglądać. Te wizerunki są często ważne, stanowiąc kluczowy element adoracji. Jednocześnie bardzo ciekawym jest, że ta Matka Boska jest traktowana wręcz jak Polka - zwróciła uwagę pisarka. 

- Ta silna żeńskość jest tak ważna w kraju, w którym patriarchalizm stoi tak mocno. Niekoniecznie kobieta ma tę pozycję, jak wydawałoby się po tej strukturze wierzeń - zaznaczyła Słowik.

W ocenie Słowik jeden z najważniejszych wątków jej książki dotyczy socjalizacji dziewcząt, "wobec których oczekiwania wydają się znacznie bardziej opresyjne". - Dlatego forma wychowania, przystosowania dziewczyny do oczekiwań społeczności staje się często agresywna i brutalna, bo potrafi przyjąć ramy fizyczności - opowiada. 

Cała rozmowa z Dominiką Słowik
XIE RO

Program "Xięgarnia" na antenie TVN24 w każdą sobotę o godzinie 18.00 oraz w niedzielę o godzinie 2.30.

Autor:tmw//rzw

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości