TVN24 | Kultura i styl

Dan Brown jako kompozytor i twórca literatury dla dzieci. "Zainspirowały mnie odgłosy przyrody"

TVN24 | Kultura i styl

Autor:
asty//now
Źródło:
TVN24
"Zainspirowały mnie odgłosy przyrody"
"Zainspirowały mnie odgłosy przyrody"TVN24
wideo 2/6
TVN24"Zainspirowały mnie odgłosy przyrody"

Gościem specjalnym "#Xięgarnizdomu" był pisarz, kompozytor i poeta Dan Brown. - Uwielbiam słuchać odgłosów przyrody. Muzyka to nie tylko śpiew ptaków, ale i wiatr w gałęziach drzew - przyznał w rozmowie z Agatą Passent, mówiąc o swojej debiutanckiej książce dla dzieci.

Dan Brown, autor międzynarodowych bestsellerów kojarzony z literaturą dla dorosłych: kryminałami i opowieściami grozy, książką "Symfonia Zwierząt" zadebiutował jako twórca literatury dla dzieci i kompozytor. Jego nowa publikacja jest połączeniem tekstu i muzyki. Autorem przekładu jest felietonista "Xięgarni" Artur Rusinek.

CAŁY ODCINEK "XIĘGARNI" W INTERNECIE >>>

- Do stworzenia tej książki zainspirowały mnie odgłosy przyrody - przyznał Dan Brown w rozmowie z Agatą Passent. - Miałem wtedy 28 lat. Byłem na spacerze nad jeziorem. Właśnie trwał żabi koncert. Ropuchy wydawały niskie tony, inne żaby wyższe tony i brzmiało to jak utwór muzyczny - opowiadał.

"30 lat później stwierdziłem, że pora dokończyć projekt"

- Wróciłem więc do domu i skomponowałem fugę, próbując odwzorować ową żabią piosenkę. Zatytułowałem ją "Szczęśliwa Żaba". Tak mi się to spodobało, że wkrótce stworzyłem kolejny utwór i następne. Do kompozycji dopisywałem rymowanki i oto 30 lat później stwierdziłem, że pora dokończyć projekt. Powstało 21 wierszyków o zwierzętach, czyli "Symfonia Zwierząt". Uwielbiam słuchać odgłosów przyrody. Muzyka to nie tylko śpiew ptaków, ale i wiatr w gałęziach drzew - podkreślił pisarz.

W pozostałej części programu Filip Łobodziński rozmawiał z Dorotą Kotas, laureatką Nagrody Literackiej Gdynia 2020 w kategorii: Proza. Z kolei profesor Marię Janion pożegnały jej studentki - wśród nich Justyna Sobolewska.

Autor:asty//now

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości