Wydanie specjalne "Xięgarni" o Nagrodzie Literackiej Gdynia

Jerzy Jarniewicz w "Xięgarni"
Jerzy Jarniewicz w "Xięgarni"
tvn24
tvn24Jednym z gości programu był prof. Jerzy Jarniewicz

Specjalne wydanie "Xięgarni" TVN24 poświęcone zostało Nagrodzie Literackiej Gdynia. Wśród gości programu był członek kapituły tej nagrody, prof. Jerzy Jarniewicz - anglista, tłumacz, prozaik, eseista i poeta.

Juror wyjaśniał, że korzysta z wszystkich tych doświadczeń, oceniając zgłoszone do nagrody książki.

- To nie jest komfortowa sytuacja. Sam piszę i wydaję wyroki, ogłaszam werdykty. Tutaj dochodzi niejednokrotnie do spięć, bo jako ktoś, kto czyta literaturę, kto się nią fascynuje wiem, że literatura nie jest dyscypliną sportową. Tutaj nie można przyznawać złotych, srebrnych medali. Nagrody [literackie - red.] to do siebie mają, że są niemierzalne. Założeniem jednak nagród jest jakaś mierzalność, że jest jakieś kryterium, które można zaaplikować do każdego tekstu literackiego - wyjaśniał Jarniewicz.

Nagroda to "efekt końcowy wielogodzinnych rozmów"

Literat wyznał, że ma nadal "wiele książek, które czyta dla przyjemności". Wybór i ocena książek nominowanych "to efekt końcowy wielogodzinnych rozmów, w bardzo przyjaznej atmosferze". Dla Jarniewicza dużo ważniejsze i ciekawsze niż końcowy werdykt jest właśnie wybór nominowanych. - 20 książek wydanych w zeszłym roku to jak sądzę jest niezły krajobraz literacki - zauważył .

- Z przekładami jest najsłabiej, bo dobrych tłumaczeń nie jest dużo - opowiadał. - Z drugiej strony kategoria przekładu, która istnieje od trzech lat jest bardzo silna, bo to są naprawdę znakomite osobowości, i nagradzane, i nominowane - dodał Jarniewicz.

- Jeśli chodzi o prozę i poezję dopiero jako juror zobaczyłem, jak wielu piszących jest w Polsce i jak wielu mamy wydawców - zaznaczył.

Gośćmi programu byli laureaci nagrody z zeszłego roku: Michał Cichy i Wiktor Dłuski.

Jedna z najbardziej prestiżowych nagród literackich

Nagroda Literacka Gdynia została ustanowiona w 2006 roku przez prezydenta Gdyni Wojciecha Szczurka w celu uhonorowania wyjątkowych osiągnięć żyjących, polskich twórców. Jest przyznawana corocznie autorom najlepszych książek wydanych w poprzednim roku. Należy do najbardziej prestiżowych polskich nagród literackich. Do tegorocznej Nagrody Literackiej Gdynia nominowano 20 książek w czterech kategoriach - eseistycznej, prozatorskiej, poetyckiej oraz translatorskiej. Na liście znalazły się m.in.: "Lec. Autobiografia słowa" Lidii Kośki, "Droga 816" Michała Książka , "W lodach Prowansji. Bunin na wygnaniu" Renaty Lis, "Nice" Barbary Klickiej, "Uprawa roślin południowych metodą Miczurina" Weroniki Murek, "Podkrzywdzie" Andrzeja Muszyńskiego, "Inna dusza" Łukasza Orbitowskiego oraz "Skoruń" Macieja Płazy.

Program "Xięgarnia" powstaje dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu 'Promocja czytelnictwa'. "Xięgarnia"- w każdą sobotę o godz. 18:00 oraz w niedzielę o godz. 02.30.

Autor: tmw/kk / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości