TVN24 | Kultura i styl

Drzwi z muralem Banksy'ego skradzione z Paryża zostały odnalezione we Włoszech

TVN24 | Kultura i styl

Autor:
tmw/kab
Źródło:
BBC News, PAP, TVN24

Włoska policja odnalazła pracę brytyjskiego artysty Banksy'ego, skradzioną z paryskiego klubu Bataclan w zeszłym roku. Chodzi o jeden z murali, który powstał w czerwcu 2018 roku w hołdzie ofiarom zamachu w klubie Bataclan w listopadzie 2015 roku.

Praca ukazuje młodą postać kobiecą w żałobnej pozie, a jej autorstwo przypisywane jest Bansky'emu - brytyjskiemu przedstawicielowi sztuki ulicznej. Powstała w czerwcu 2018 roku w hołdzie ofiarom ataków terrorystycznych z listopada 2015 roku. W klubie Bataclan, na którego drzwiach namalowana została postać, zginęło 90 osób.

Praca Banksy'ego na drzwiach BataclanuGettyImages

Włoski dziennik "La Repubblica" poinformował w środę, że graffiti zostało odnalezione w jednym z gospodarstw w nadmorskiej miejscowości Alba Adriatica w prowincji Teramo w środkowych Włoszech.

Google Maps

- Znalezienie drzwi było możliwe dzięki śledztwu prowadzonemu przez miejscową prokuraturę we współpracy z organami policji i wymiarem sprawiedliwości Francji - powiedział prokurator z miasta L'Aquila w Abruzji Michele Renzo.

Jak informuje BBC News, szczegóły dotyczące odnalezienia pracy przedstawione zostaną podczas konferencji prasowej.

Zuchwała kradzież

W styczniu 2019 roku grupa zamaskowanych ludzi wycięła fragment drzwi wyjścia bezpieczeństwa paryskiego klubu zawierający dzieło i uciekła furgonetką.

Czytaj: Zamachy w Paryżu

"Jesteśmy dziś głęboko wzburzeni, dzieło Banksy'ego, symbol kontemplacji należący do wszystkich - do mieszkańców, paryżan i obywateli świata - zostało nam odebrane" - napisali na Twitterze przedstawiciele Bataclanu po kradzieży.

Klub został zaatakowany podczas koncertu rockowego w listopadzie 2015 roku. Był to jeden z serii skoordynowanych ataków w Paryżu i okolicach, w których zginęło 130 osób. Najwięcej - 90 osób - poniosło śmierć w sali koncertowej Bataclan, gdzie napastnicy strzelali do tłumu ludzi bawiących się na koncercie, a następnie wzięli zakładników. Po rozpoczęciu operacji policyjnej dwaj terroryści wysadzili się w powietrze, a trzeci został zastrzelony przez siły bezpieczeństwa.

Autor:tmw/kab

Źródło: BBC News, PAP, TVN24

Źródło zdjęcia głównego: GettyImages

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości