Kultura i styl

Zmarł Witold Sobociński

Kultura i styl

Zwiastun filmu Andrzeja Wajdy "Wszystko na sprzedaż"
STUDIO ZEBRAWitold Sobociński nie żyje (na nagraniu zwiastun filmu Andrzeja Wajdy "Wszystko na sprzedaż", przy którym pracował Sobociński)

Witold Sobociński nie żyje - poinformowała Szkoła Filmowa w Łodzi. Wybitny autor zdjęć filmowych miał 89 lat. W swojej długiej karierze współpracował między innymi z Andrzejem Wajdą i Romanem Polańskim.

"Z ogromnym smutkiem przekazujemy informację o śmierci Witolda Sobocińskiego" - napisano na stronie Szkoły Filmowej w Łodzi. Sobociński był jednym z pierwszych absolwentów Wydziału Operatorskiego, a od lat 80. uczył tam młodych adeptów sztuki operatorskiej.

"Wychował kilka pokoleń autorów zdjęć filmowych. Był jednym z najważniejszych wykładowców Szkoły w całej jej historii" - czytamy na stronie łódzkiej filmówki.

Wybitny operator, laureat nagród

W swojej karierze operatorskiej, którą rozpoczął na początku lat 60., współpracował z wieloma sławnymi reżyserami.

Sobociński jest autorem zdjęć do takich filmów jak "Wesele", "Ziemia obiecana" i "Wszystko na sprzedaż" Andrzeja Wajdy, "Piraci" i "Frantic" Romana Polańskiego czy "Życie rodzinne" Krzysztofa Zanussiego.

Za swoje dokonania został uhonorowany wieloma prestiżowymi nagrodami branży filmowej. Zdobył między innymi nagrodę Amerykańskiego Stowarzyszenia Operatorów Filmowych, Orła za osiągnięcia życia czy Platynowe Lwy w Gdyni.

W 2011 został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Autor: ads / Źródło: filmschool.lodz.pl, tvn24.pl

Pozostałe wiadomości