TVN24 | Kultura i styl

"Wesele" Wojciecha Smarzowskiego. Pierwszy zwiastun filmu

TVN24 | Kultura i styl

Autor:
tmw/kg
Źródło:
tvn24.pl
"Wesele" Wojciecha Smarzowskiego - zwiastun
"Wesele" Wojciecha Smarzowskiego - zwiastunKino Świat
wideo 2/5
Kino Świat"Wesele" Wojciecha Smarzowskiego - zwiastun

"Wesele" Wojciecha Smarzowskiego wejdzie do kin w październiku bieżącego roku. We wtorek opublikowany został pierwszy zwiastun. Reżyser i scenarzysta po raz kolejny w swojej twórczości wykorzystuje motyw zabawy weselnej, by przyjrzeć się współczesnym Polakom. I jak to u Smarzowskiego zazwyczaj bywa, "z weselnym kacem każdy będzie musiał poradzić sobie sam".

"Wesele" to najnowszy film Wojciecha Smarzowskiego. Twórca między innymi "Róży", "Wołynia" czy "Kleru" wraca do motywu, który wykorzystał w swoim debiucie fabularnym z 2004 roku - "Weselu". Podobnie jak w tamtym filmie, tak i tu prawdę o współczesnych Polakach poznajemy z perspektywy przyjęcia na cześć młodej pary. Dystrybutor filmu zastrzega jednak, że w dwóch "Weselach" nie znajdziemy wspólnych wątków czy bohaterów. 

We wtorek opublikowany został pierwszy zwiastun filmu.

"Wesele" Wojciecha Smarzowskiego - o czym jest film?

"Wesele" z roku 2021 to - jak czytamy w opisie przekazanym przez dystrybutora - "historia miłości tak mocnej, że przekracza granice, nie mieści się w ramach i jest silniejsza od wszelkich barier. To szczere spojrzenie na współczesny świat, a także dramatyczna podróż w przeszłość, która nikomu nie pozostanie obojętna". Sam reżyser określił film jako "opowieść o manipulowaniu emocjami i ostrzeżenie przed mową nienawiści". Na weselu, jakich w Polsce wiele, spotykamy pannę młodą w zaawansowanej ciąży (Michalina Łabacz), która z niepokojem obserwuje wybryki świeżo poślubionego męża (Przemysław Przestrzelski). "Świt zastanie bohaterów w różnej kondycji, stanie emocjonalnym i z różnym bagażem doświadczeń. Pewne jest tylko jedno – z tym weselnym kacem każdy będzie musiał poradzić sobie sam" - czytamy w opisie filmu.

W rodziców panny młodej wcielają się Agata Kulesza i Robert Więckiewicz. Ojciec to lokalny biznesmen, którego interes życia wisi na włosku, co odciąga jego uwagę od wesela córki. A chodzi nie tylko o wielkie pieniądze, ale również o szczęście najbliższych.

"Wesele" Wojciecha Smarzowskiegofot. Marcin Szpak / Kino Świat

"Wesele" Smarzowskiego - obsada i twórcy

Smarzowski zdążył nas przyzwyczaić, że obok dużych nazwisk polskiego kina stawia na nowe, odkrywane przez siebie talenty aktorskie. W "Weselu" w roli pana młodego zobaczymy Przemysława Przestrzelskiego, tegorocznego absolwenta krakowskiej Akademii Sztuk Teatralnych, aktora Narodowego Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie. Jak informuje serwis Film Polski, rola u Smarzowskiego jest debiutem fabularnym Przestrzelskiego. Również dla Agaty Turkot, która gra jedną z drugoplanowych ról, "Wesele" będzie debiutem kinowym. Aktorkę mogą kojarzyć widzowie seriali TVN "Motyw" i "Na noże".

Poza Łabacz, Przestrzelskim, Turkot, Więckiewiczem i Kuleszą, w filmie zobaczymy: Arkadiusza Jakubika, Andrzeja Chyrę, Ryszarda Ronczewskiego, Tomasza Schuchardta, Mateusza Więcławka.

W jednej z ról epizodycznych można będzie zobaczyć Krzysztofa Kowalewskiego. Jest to jedna z ostatnich ról wielkiego aktora, który zmarł 6 lutego 2021 roku.

Smarzowski do stworzenia kolejnej fabuły zaprosił między innymi sprawdzonych współpracowników z poprzednich filmów. Autorem zdjęć jest Piotr Sobociński jr ("Wołyń", "Róża", "Drogówka"), muzykę skomponował Mikołaj Trzaska, twórca ścieżki do kilku poprzednich filmów reżysera i scenarzysty.

Planowana premiera filmu to 8 października bieżącego roku.

Autor:tmw/kg

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: fot. Marcin Szpak / Kino Świat

Pozostałe wiadomości