Nagrody weneckiego festiwalu nie dla polskiego filmu

TVN24 | Kultura i styl

Autor:
akr, akw//rzw
Źródło:
PAP, TVN24
Czerwony dywan przed galą zamknięcia 77. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w WenecjiReuters
wideo 2/6
ReutersCzerwony dywan przed galą zamknięcia 77. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji

Film "Nomadland" w reżyserii Chloe Zhao został uhonorowany w sobotę wieczorem Złotym Lwem na 77. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji. Vanessa Kirby i Pierfrancesco Favino zostali docenieni jako najlepsi aktorzy, a twórca "Wife of a Spy", Kiyoshi Kurosawa, otrzymał nagrodę dla najlepszego reżysera. Polska produkcja "Śniegu już nigdy nie będzie" - bez nagród.

Zakończyła się 77. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji. Uroczystość w Palazzo del Cinema na weneckiej wyspie Lido poprowadziła aktorka Anna Foglietta. Ogłosiła, komu przypadły nagrody w różnych festiwalowych kategoriach.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Festiwal w Wenecji był pierwszą po ogłoszeniu pandemii COVID-19 filmową imprezą tej skali zorganizowaną w dotychczasowej, tradycyjnej formie.

Złoty Lew za "Nomadland"

Film "Nomadland" w reżyserii Chloe Zhao pokonał 17 innych obrazów ubiegających się o główną nagrodę festiwalu - Złotego Lwa. Wśród rywalizujących z nim tytułów pojawiły się: "Lovers" Nicole Garcii, "In Between Dying" Hilala Baydarova, "The Macaluso Sisters" Emmy Dante, "Śniegu już nigdy nie będzie" Małgorzaty Szumowskiej i Michała Englerta oraz "And Tomorrow The Entire World" Julii von Heinz. Laureata nagrody wyłoniło jury w składzie: australijska aktorka Cate Blanchett (przewodnicząca), amerykański aktor Matt Dillon, austriacka reżyserka i scenarzystka Veronika Franz, brytyjska reżyserka i scenarzystka Joanna Hogg, włoski pisarz Nicola Lagioia, niemiecki reżyser i scenarzysta Christian Petzold oraz francuska aktorka Ludivine Sagnier.

Przewodnicząca jury aktorka Cate Blanchett i prowadząca galę Anna FogliettaPAP/EPA/ETTORE FERRARI

W imieniu reżyserki nagrodę za "Nomadland" odebrał dyrektor ds. marketingu firmy Disney we Włoszech, Davide Romani.

Davide RomaniPAP/EPA/ETTORE FERRARI

Dramat "Nomadland" opowiada o żyjącej w Nevadzie kobiecie, która pewnego dnia porzuca dotychczasowe, uporządkowane życie i zostaje współczesnym nomadą. W filmie wystąpili między innymi Frances McDormand, David Strathairn, Lindy May oraz Charlene Swankie.

Podczas gali Zhao i McDormand w nagraniu wideo podziękowały całej ekipie oraz grupie nomadów, którzy "pozwolili im poznać ich życie". - Każdy ich oddech jest częścią tego filmu - podkreśliła aktorka.

Srebrny Lew za "Nuevo Orden"

"Nuevo Orden" Michela Franco został w sobotę wieczorem doceniony Srebrnym Lwem - Wielką Nagrodą Jury. Werdykt ogłosiło jury w tym samym składzie. Film to czyli dystopijny, choć - jak zaznaczał autor - tylko nieznacznie odbiegający od rzeczywistości obraz Meksyku, pełnego dysproporcji społecznych i gospodarczych.

Pozostałe nagrody

Vanessa Kirby za rolę w "Pieces of a Woman" w reżyserii Kornela Mundruczo otrzymała nagrodę dla najlepszej aktorki.

- Wierzę, że ten film zachęci widzów do rozmowy i wspierania kobiet, ojców i rodzin, które straciły dziecko - powiedziała aktorka, odbierając statuetkę. - Mam nadzieję, że w obecnym czasie, kiedy znacznie łatwiej dostrzega się różnice niż podobieństwa, ta historia pomoże nam się odnaleźć. Pokaże, że nie jesteśmy sami, nawet jeśli czujemy się samotni. Możemy połączyć się z innymi poprzez ból, a samo to połączenie leczy - podkreśliła.

Vanessa Kirby na czerwonym dywaniePAP/EPA/ETTORE FERRARI

Nagrodą dla najlepszego aktora uhonorowano Pierfrancesco Favino za kreację w "Padrenostro" w reżyserii Claudio Noce. W rozgrywającej się w latach 70. w Rzymie historii, inspirowanej przeżyciami reżysera, zagrał Alfonsa - głowę rodziny, eleganckiego i charyzmatycznego ojca 10-letniego chłopca, który został postrzelony przed własnym domem.

Nagrodą dla najlepszego aktora uhonorowano Pierfrancesco Favino za kreację w "Padrenostro"PAP/EPA/ETTORE FERRARI

Za najlepszy scenariusz nagrodzono Chaitanya Tamhanego, który jest również reżyserem "The Disciple". Nagrodę w imieniu indyjskiego twórcy odebrał autor zdjęć do filmu Michał Sobociński.

Nagrodę specjalną jury otrzymał Andriej Konczałowski za film "Dear Comrades!" o pokoleniu rodziców twórcy, które przeżyło II wojnę światową z przekonaniem, że "śmierć za ojczyznę i Stalina to zaszczyt i bezwarunkowe zaufanie doktrynie komunistycznej". "

- Chciałem z jak największą dokładnością odtworzyć wydarzenia, które miały miejsce w rzeczywistości i epokę, która ujawniła niemożliwą do pokonania przepaść między komunistycznymi ideami a tragicznymi faktami - opowiadał reżyser w trakcie festiwalu. Nagroda imienia Marcello Mastroianniego dla najlepszego młodego aktora powędrowała do Rouhollaha Zamaniego za rolę w filmie "Sun Children" Majida Majidiego. Zamani zagrał ciężko pracującego 12-letniego chłopca, jednego spośród blisko 152 mln dzieci, które ze względu na status ekonomiczny i społeczny pozbawia się fundamentalnego prawa do edukacji.

Kiyoshi Kurosawa otrzymał nagrodę dla najlepszego reżysera za film "Wife of a Spy".

Vanessa Kirby za rolę w "Pieces of a Woman" w reżyserii Kornela Mundruczo otrzymała nagrodę dla najlepszej aktorkiPAP/EPA/ETTORE FERRARI

Polski film bez sukcesu na festiwalu

O główną nagrodę - Złotego Lwa - ubiegało się osiemnaście produkcji, w tym osiem zrealizowanych przez kobiety. Wśród nich, po raz pierwszy od pięciu lat, był polski film: "Śniegu już nigdy nie będzie" Małgorzaty Szumowskiej i Michała Englerta, który jest jednocześnie polskim kandydatem do Oscara w kategorii najlepszy film międzynarodowy.

CZYTAJ WIĘCEJ O FILMIE "ŚNIEGU JUŻ NIGDY NIE BĘDZIE" - POLSKIM KANDYDACIE DO OSCARA >>>

Podczas festiwalu w Wenecji jest obowiązek noszenia maseczek PAP/EPA/ETTORE FERRARI

"Ważne, żeby zacząć wcześnie i mądrze"

Decyzje jury w Wenecji ocenił na antenie TVN24 kompozytor Jan A.P. Kaczmarek, polski zdobywca Oscara za muzykę filmową. Zaznaczył, że "Wenecja jest początkiem kampanii oscarowej dla wielu filmów", przypominając, że tak było w przypadku, kiedy w 2005 roku otrzymał Oscara za muzykę do filmu "Marzyciel" ("Finding Neverland"). - Ufam, że i ta droga będzie szczęśliwa - przyznał gość TVN24.

- Ważne, żeby zacząć wcześnie i mądrze. Nagroda czy brak nagrody (dla "Śniegu już nigdy nie będzie" - red.), to nie jest takie istotne - zaznaczał. Kaczmarek ocenił przy tym, że najwyżej ocenione w Wenecji filmy, czyli "Nomadland" i "Nuevo Orden", to "znakomite filmy".

- Festiwale to spotkania z ludźmi, a Wenecja jest tym pierwszym dużym festiwalem, który przywrócił w dużej mierze radość bycia razem, której nam brakuje i ciągle boimy się pandemii - zwrócił uwagę.

Jan A.P. Kaczmarek jest trzecim w historii polskim kompozytorem z Oscarem za muzykę filmową na koncie. Ścieżka do "Marzyciela" przyniosła mu również nominacje do Złotego Globu i nagrody BAFTA.

Jan A.P. Kaczmarek o festiwalu filmowym w WenecjiTVN24

Pełna lista laureatów Konkursu Głównego:

Złoty Lew: "Nomadland", reż. Chloe Zhao Srebrny Lew - Wielka Nagroda Jury: "Nuevo Orden", reż. Michel Franco Srebrny Lew - najlepsza reżyseria: Kiyoshi Kurosawa - "Spy no Tsuma" Puchar Volpi - najlepsza aktorka: Vanessa Kirby - "Pieces of a Woman"Pieces of a Woman (2020) Puchar Volpi - najlepszy aktor: Pierfrancesco Favino - "Padrenostro" Najlepszy scenariusz: Chaitanya Tamhane - "The Disciple" Nagroda Specjalna Jury: "Dorogie tovarishchi", reż. Andriej Konczałowski Nagroda im. Marcello Mastroianniego dla najlepszego młodego aktora lub aktorki: Roohollah Zamani - Sun Children

Lista laureatów Konkursu Horyzonty:

Najlepszy film: "The Wasteland", reż. Ahmad Bahrami Najlepsza reżyseria: Lav Diaz - "Lahi, Hayop (Genus Pan)" Nagroda specjalna: "Listen", reż Ana Rocha de Sousa Najlepsza aktorka: Khansa Batma - "Zanka Contact" Najlepszy aktor: Yahya Mahayni - "The Man Who Sold His Skin" Najlepszy scenariusz: "I Predatori" Najlepszy film krótkometrażowy: "Entre tu y milagros"

Autor:akr, akw//rzw

Źródło: PAP, TVN24

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/ETTORE FERRARI