Kultura i styl

Wędkarzem na krze wygrał kontaktową Off Camerę

Kultura i styl

Off Camera: Wędkarz na krze
Kontakt TVN24 - Bartłomiej SłabickiOff Camera: Wędkarz na krze

Amatorski film "Wędkarz na krze" Bartłomieja Słabickiego wygrał w kategorii "Relacja z wydarzenia TVN24" tegorocznego festiwalu Off Plus Camera. Film pokonał ponad 300 konkurentów i wygrał 3 tys. dolarów, które ufundowała telewizja TVN24.

Jury było jednomyślne: Krakowską Nagrodę Filmową (100 tysięcy dolarów), grant o wysokości miliona złotych od Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej na produkcje nowego filmu oraz dodatkowy jeden milion złotych od biznesmena Leszka Czarneckiego zdobył Marek Najbrt, reżyser "Protektora". Bohaterem filmu jest spiker radiowy, który w okupowanej przez Niemcy Czechosłowacji zaczyna współpracować z nazistowskim radiem, by ocalić żonę Żydówkę.

Warunkiem otrzymania grantu od PISF oraz miliona złotych od Leszka Czarneckiego jest produkcja filmu w Polsce.

Polski Nobel Filmowy z kolei trafił do Kyle'a Patricka Alvareza, reżysera filmu "Easier with Practice". Nagrody Publiczności z kolei otrzymał film "Dobre Serce" w reżyserii Dagura Kári.

"Wędkarz na krze" wygrywa 3 tysiące

Film o dramatycznej akcji ratunkowej został nakręcony 16 lutego. Wtedy to 63-letni Adam Smuka łowił ryby na zamarzniętym Sanie w Przemyślu. Lód pękł, a wędkarz został uwięziony na krze. Świadkowie zdarzenia zaalarmowali Straż Pożarną i ta po kilkunastu minutach zdołała uratować mężczyznę.

Jeden ze strażaków, starszy kapitan Daniel Dryniak, skoczył w kłębowisko lodu, by ratować mężczyznę. Przypłacił to ciężką kontuzją. Za swoje bohaterstwo został odznaczony przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

"Wystarczy sięgnąć do kieszeni"

Na konkurs "Relacja z wydarzenia TVN24" festiwalu Off Camera, którego patronem była telewizja TVN24, nadesłano ponad ponad trzysta filmów. Jury złożone z dziennikarzy TVN 24 wyłoniło czwórkę finalistów, którym udało się uchwycić w kadrze naprawdę ciekawe zdarzenia. Poza Bartłomiejem Słabickim byli to: maciekddudek ("Wypadek spadochroniarza"), bartyzelkaa ("Karpie w Tesco") i kryspin82 ("Zasypany wróblik królewski").

- Byliśmy zaskoczeni zainteresowaniem, jakie wzbudził konkurs Kontaktu TVN24 na Off Plus Camera. Wybór spośród 300 filmów był trudny. Autorzy materiałów przesyłanych na Kontakt TVN24 coraz lepiej wykorzystują możliwości, jakie stwarza nawet najprostszy aparat fotograficzny w telefonie komórkowym. Ostatecznie postanowiliśmy wyróżnić filmy, których autorzy wykazali się refleksem i chęcią uchwycenia "na gorąco" wydarzeń rozgrywających się tuż obok nich. Wystarczyło siegnąć po aparat, który każdy z nas nosi w kieszeni, i zacząć kręcić. Właśnie takie filmy są siłą Kontaktu TVN24 - często surowe, ale przyciągające uwagę autentyzmem. Dzięki temu możemy pokazywać wydarzenia, przy których nie było ekipy telewizyjnej. Dziękujemy wszystkim autorom Kontaktu TVN24, którzy dzielą się z innymi swoją wiedzą i materiałami - mówił tuż po wyłonieniu finałowej czwórki Andrzej Brzuszkiewicz, Szef Kontaktu TVN24, członek Jury konkursu.

mkg/sk

Krakowską Nagrodę Filmową -100 tysięcy dolarów oraz grant o wysokości miliona złotych od Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej na produkcje nowego filmu laureata w Polsce oraz dodatkowy jeden milion złotych od Leszka Czarneckiego – również pod warunkiem, iż film ten będzie produkowany w Polsce zdobył Marek Najbrt, autor "Protektora".

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Kontakt TVN24 - Bartłomiej Słabicki

Pozostałe wiadomości