Księżna Charlene nie skorzystała z przywileju. Na audiencji u papieża Franciszka pojawiła się w czarnej sukience

Autor:
wac//am
Źródło:
People
Monako - stolica luksusu i bogactwa
Monako - stolica luksusu i bogactwaTVN24 BiS
wideo 2/4
TVN24 BiSMonako - stolica luksusu i bogactwa

Księżna Charlene i książę Albert z Monako odwiedzili papieża Franciszka w Watykanie. Szczególną uwagę mediów zwróciła zwykła w przypadku papieskich audiencji czarna kreacja księżnej. Księżna jest bowiem jedną z kilku osób, które mają przywilej noszenia białej sukienki i welonu w czasie audiencji u głowy Kościoła katolickiego.

Książęca para podczas 25-minutowej audiencji rozmawiała z papieżem Franciszkiem, wymienili się też prezentami. Książę Albert podarował papieżowi szkic kaplicy św. Jana Chrzciciela, znajdującej się w Pałacu Królewskim w Monako, a Franciszek przekazał parze wizerunek dziecka pomagającego innemu dziecku wstać z ziemi, z inskrypcjami "miłość" i "pomoc" wyrytymi po bokach postaci. Jednak to nie podarunki, a kolor sukienki księżnej Charlene wzbudził szczególne zainteresowanie mediów.

Biel na audiencji - przywilej tylko dla wybranych

W czasie poprzednich wizyt w Watykanie, jak w 2016 roku, księżna Monako wybierała białą sukienkę z mantylą, czyli odmianą welonu. Charlene jest bowiem jedną z zaledwie siedmiu kobiet na świecie, którym przysługuje przywilej bieli (z wł. "il privilegio del bianco"). To tradycja, zgodnie z którą wybrane katolickie królowe, księżne i księżniczki mogą ubierać białe suknie i mantyle na papieskie audiencje, czy ważne uroczystości z udziałem papieża - jak beatyfikacje, kanonizacje. Poza księżną Monako, przywilej noszenia bieli mają królowe Hiszpanii Zofia i Letycja , królowe Belgów Paola i Matylda, wielka księżna Luksemburga Maria Teresa i księżna Neapolu Marina.

Wbrew komentarzom pojawiającym się w części mediów, księżna Monaco nie złamała protokołu, nie popełniła też "faux pas". Osoba posiadająca przywilej bieli ma bowiem swobodę korzystania z niego, i może wybrać zwyczajową w przypadku papieskich audiencji dla innych kobiet czarną stylizację. Wybór księżnej Charlene nie oznacza też, że zrzeka się przywileju. Następnym razem może odwiedzić papieża w białej sukience.

Księżna Charlene na audiencji w 2016 rokuPhoto by Alessandra Benedetti/Corbis via Getty Images

ZOBACZ TEŻ: Brad Pitt tłumaczy, dlaczego na premierę filmu ubrał się w spódnicę: przewiew, przewiew…

Autor:wac//am

Źródło: People

Pozostałe wiadomości