Kultura i styl

Artbooki, fotobooki, albumy z całego świata w Warszawie

Kultura i styl

Magdaelna Parys była gościem "Xięgarni"
tvn24O ważnej roli książek w życiu człowieka mówiła Magdalena Parys w ostatnim odcinku "Xięgarni"

W dniach 27-29 listopada Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie wypełnią najpiękniejsze książki artystyczne z Polski, Europy i ze Stanów Zjednoczonych. Rusza pierwsza edycja Warszawskich Targów Książki Artystycznej, na których pokazane zostaną albumy, fotobooki, artbooki oraz publikacje dotyczące kultury wizualnej.

Nowojorskie targi książki artystycznej odbyły się w tym roku po raz dziesiąty, tokijskie przyciągnęły 10 tys. odwiedzających, a londyńskie zgromadziły ponad 90 wydawnictw. Podobnym wydarzeniem będzie mogła pochwalić się Warszawa – pierwsza edycja Warszawskich Targów Książki Artystycznej odbędzie się w dniach 27-29 listopada w Warszawie.

Najpiękniejsze książki z całego świata

Na targach będzie można znaleźć wydawane w limitowanych nakładach artbooki i fotobooki oraz książki gromadzące wiedzę z różnych dziedzin kultury wizualnej – sztuki, fotografii, designu, architektury czy mody.

Swoje publikacje zaprezentują polskie galerie sztuki, niezależne wydawnictwa współpracujące z artystami oraz najważniejsze, wielokrotnie nagradzane wydawnictwa z Europy i Stanów Zjednoczonych. Azję reprezentowała będzie wyjątkowa kolekcja japońskich fotobooków.

Warsztaty, wykłady i wystawa

W trakcie targów odbędą się spotkania z artystami i wydawcami, warsztaty oraz wystawa "Fotograficzna Publikacja Roku 2015", którą w Warszawie będzie można zobaczyć po raz pierwszy.

Wśród zaproszonych na targi gości znajdą się związani z książką artystyczną Paweł Szypulski czy Magdalena Buczek, swój najnowszy projekt zaprezentują fotografowie z kolektywu Sputnik Photos, a zespół MAGENTA MAG poprowadzi dyskusję o miejscu fotobooków w świecie sztuki.

Podczas targów odbędą się również premiery artystycznych publikacji, w tym książki Oskara Dawickiego, o której artysta opowie wspólnie z Łukaszem Gorczycą. Gościem specjalnym Targów będzie Andrew Hansen, dyrektor kreatywny brytyjskiego wydawnictwa Prestel Publishing.

Wydarzenia dla dzieci

Jak podkreślają organizatorzy, wydarzenie jest otwarte i darmowe. Mogą w nim wziąć udział zarówno specjaliści związani na co dzień z branżą wydawniczą, jak i wszyscy miłośnicy książek. Nie zabraknie też atrakcji dla dzieci. Z okazji targów Spotlight Kids i Muzeum Drukarstwa Warszawskiego przygotowały warsztaty popularyzujące czytelnictwo i projektowanie graficzne.

Gospodarzem Targów jest Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, które na potrzebę wydarzenia udostępni audytorium pawilonu Emilia. Organizatorami Warszawskich Targów Książki Artystycznej są księgarnia artystyczna Bookoff i rocznik Print Control.

Autor: tmw / Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Warszawskie Targi Książki Artystycznej | Paweł Starzec

Pozostałe wiadomości