Rusza święto warszawskich galerii sztuki

Kultura i styl

Warsaw Gallery WeekendArtur Żmijewski, Gesty, 2019, dzięki uprzejmości artysty i Fundacji Galerii Foksal

27 galerii, ponad 30 wystaw, ponad 50 artystów, w tym Wilhelm Sasnal, Artur Żmijewski, Bownik, Agnieszka Rayss czy Irmina Staś - tak zapowiada się program tegorocznej edycji Warsaw Gallery Weekend, która rusza po raz dziewiąty. Podczas specjalnego wydarzenia zaprezentowana zostanie kolekcja Grażyny Kulczyk.

Warsaw Gallery Weekend to coroczny przegląd sztuki współczesnej organizowany przez prywatne galerie sztuki, który tradycyjnie odbywa się w przedostatni weekend września.

Rada programowa przeglądu zakwalifikowała do programu głównego 27 galerii, które przygotowały premierowe wystawy. Wśród ponad 50 artystów, których prace zostaną wystawione, znajdują się cenieni twórcy i najciekawsi reprezentanci polskiej sztuki współczesnej. W tym roku obok stołecznych galerii zaproszone zostały galerie z Gliwic, Katowic i Poznania.

Szczególnie interesująco zapowiadają się wystawy przygotowane przez Fundację Galerii Foksal, gdzie pokazane zostaną dzieła Wilhelma Sasnala i Artura Żmijewskiego; galerię Monopol, prezentującą twórczość Tymka Borowskiego. W BWA Warszawa można będzie zobaczyć prace Bownika. Natomiast galeria LeGuern przygotowała "Ornamenty" Irminy Staś, na które składają się zarówno prace malarskie, jak i miękkie obiekty.

Prezentacja kolekcji Grażyny Kulczyk

Program główny wystaw uzupełniony został spotkaniami z artystami i właścicielami galerii, akcje, koncerty i dyskusje oraz dziewięć wystaw towarzyszących, zorganizowanych w partnerskich instytucjach i galeriach.

Nową inicjatywą jest Środkowoeuropejska Platforma Sztuki Współczesnej – spotkanie artystów i kolekcjonerów z regionu Europy Środkowo-Wschodniej. W jej ramach odbędą się panel dyskusyjny i pokazy performansów, a specjalnym gościem będzie Grażyna Kulczyk, która zaprezentuje ufundowane przez siebie Muzeum Susch w Szwajcarii.

Warsaw Gallery Weekend rozpocznie się w piątek 20 września wernisażami, które będą się odbywać równolegle we wszystkich galeriach od godz. 17 do 21. W sobotę i niedzielę czynne będą w godz. 12-19.

Wstęp na wszystkie wystawy i spotkania jest bezpłatny.

Autor: tmw//kg / Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Warsaw Gallery Weekend