Kultura i styl

W "Xięgarni" rozmowa z laureatem nagrody im. Wisławy Szymborskiej

Kultura i styl

W "Xięgarni" rozmowa z laureatem nagrody im. Szymborskiej
tvn24W "Xięgarni" rozmowa z laureatem Nagrody Poetyckiej im. Wisławy Szymborskiej

Roman Honet, Jakobe Mansztajn, Mirosław Mrozek, Jacek Podsiadło, czy może Maciej Robert? To ich wiersze zostały nominowane do tegorocznej Nagrody Poetyckiej im. Wisławy Szymborskiej. Który z nich wygra? Zwycięzcę poznamy już w sobotę, a w niedzielę w "Xięgarni" odbędzie się z nim rozmowa. Odcinek specjalny o godz. 16 na antenie TVN24.

Nazwisko tegorocznego laureata ma zostać ogłoszone 24 października, w trakcie trwania 19. Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie. W najbliższej "Xięgarni" odbędzie się rozmowa ze zwycięzcą.

W tym roku nominacje otrzymali: Roman Honet za "Świat był mój", Jakobe Mansztajn za "Studium przypadku", Mirosław Mrozek za "Horyzont zdarzeń", Jacek Podsiadło za "Przez sen" i Maciej Robert za "Księgę meldunkową".

W 2014 roku laureatką została Julia Hartwig za tom "Zapisane", a w 2013 roku - ex aequo Krystyna Dąbrowska za "Białe krzesła" i Łukasz Jarosz za "Pełną krew".

Setki tysięcy złotych nagrody

Nagroda Poetycka im. Wisławy Szymborskiej jest przyznawana od 2013 roku. Zwycięzca otrzyma 200 tysięcy złotych i statuetkę. Jeśli laureatem jest autor obcojęzyczny, nagrodę w wysokości 50 tys. złotych otrzymuje również tłumacz zwycięskiego tomu.

- Nagroda poetycka im. Wisławy Szymborskiej, tak jak wszystkie nagrody poetyckie, ma sprawdzić, jak w ogóle ma się polska poezja - mówi sekretarz poetki, Michał Rusinek.

Program "Xięgarnia" powstaje dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu "Promocja czytelnictwa". Odcinek specjalny "Xięgarni" w najbliższą niedzielę o godz. 16 w TVN24.

Autor: fil / Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości