Kultura i styl

Uszyła suknię księżnej Catherine, królowa da jej order

Kultura i styl

Aktualizacja:
materiały prasoweSarah Burton, dyrektor kreatywna domu mody Alexander McQueen

Sarah Burton z domu mody Alexander McQueen, która zasłynęła jako projektantka ślubnej sukni księżnej Kate Middleton, zostanie odznaczona Orderem Imperium Brytyjskiego. Królowa Elżbieta II doceni ją za zasługi dla branży mody.

Kreatorka znajdzie się wśród 500 innych kobiet, które w tym roku otrzymają odznaczenia od królowej z okazji jej Diamentowego Jubileuszu. Zostanie uhonorowana OBE, czyli Orderem Imperium Brytyjskiego. Dostanie tytuł Oficera orderu - to klasa niżej od Komandora orderu, czyli tytułu, jaki w 2003 roku otrzymał Alexander McQueen, założyciel domu mody, w którym go zastąpiła.

Monarchini odznaczy Sarę Burton za jej zasługi dla branży mody. Projektantka nie tylko z sukcesem szefuje marce McQueen, która sławna jest na cały świat, a jej klientkami są m.in. Gwyneth Paltrow, Lady GaGa i pierwsza dama USA Michelle Obama, ale ubiera także żonę wnuczka królowej. Najpierw uszyła suknię ślubną Kate Middleton na ślub z księciem Williamem, a teraz projektuje jej stroje na większość oficjalnych okazji, podczas których księżna reprezentuje rodzinę królewską.

Na "twarz" marki McQueen Burton wybrała Polkę - Zuzanna Bijoch reklamuje jej projekty na sezon wiosna-lato 2012materiały prasowe

Order dorzuci do innych tytułów

37-latka jest nową gwiazdą świata mody. Długo na to czekała – przez 14 lat była "prawą ręką" Alexandra McQueena. Wyszła z jego cienia dopiero wtedy, gdy w 2010 roku kreator popełnił samobójstwo (przedawkował narkotyki i powiesił się w swoim mieszkaniu), a ona została dyrektorem kreatywnym jego domu mody. Wtedy nikt nie wierzył w jej talent, bo nic o niej nie wiedział. Nawet ludzie z branży zastanawiali się, czy jest w stanie zastąpić tak wielki i ekstrawagancki talent jak Alexander.

Warta 250 tysroyalcollection.org.uk

Ale pierwszy pokaz na sezon wiosna-lato 2011 był wielkim sukcesem - kolekcja była w duchu jej poprzednika, ale dodała też coś od siebie. - Wszystko, co umiem, nauczyłam się od Lee. Dlatego zawsze w moich kolekcjach będą elementy jego stylu, ale jednocześnie pozostanę wierna sobie - powiedziała po debiucie.

Dziś Burton nadzoruje wszystkie kolekcje marki: dla kobiet i mężczyzn, linię akcesoriów, a także linię McQ, skierowaną do młodszych klientów.

Ma też na koncie wiele prestiżowych tytułów i nagród, m.in. tytuł Projektanta Roku 2011 British Fashion Awards, tytuł Międzynarodowego Projektanta Roku 2012 przyznany przez brytyjski magazyn "Elle". Znalazła się także na liście "100 najbardziej wpływowych ludzi 2012", którą co roku układa tygodnik "Time".

Projektantka mieszka w Londynie z mężem Davidem Burtonem, który jest fotografem.

Myślała, że to bilet parkingowy

Sarah Burton dostanie Order Imperium Brytyjskiegonationalarchives.gov.uk

Odznaczenie Orderu Imperium Brytyjskiego ustanowił król Jerzy V w 1917 r. Motto orderu brzmi: For God and the Empire (Za Boga i Imperium). Przyznawany jest za działanie we wszystkich dziedzinach życia publicznego. Otrzymało go wielu angielskich polityków, sportowców, aktorów, muzyków i projektantów mody, w tym Sean Connery, David Beckham, Margaret Thatcher. Spośród Polaków uhonorowanych odznaczeniem znalazł się m.in. Ignacy Jan Paderewski.

Order dzieli się na pięć klas: GBE, KBE lub DBE, CBE, OBE i MBE. Osoby odznaczone orderem dwóch najwyższych klas mają prawo do używania tytułu "Sir" lub "Dame" (Dama) przed imieniem i nazwiskiem.

W tym roku wśród nagrodzonych przez Elżbietę II znajdą się także: m.in. aktorzy Kate Winslet i Kenneth Branagh, piosenkarz Gary Barlow, były bramkarz reprezentacji Anglii, David James. 77-letnia sktorka Jane Marsh, znana z seriali telewizyjnych "Upstairs" i "Downstairs", która otrzyma OBE, wyznała mediom: - Początkowo zignorowałam oficjalne pismo, bo pomyślałam, że może to być bilet parkingowy.

Tytułu "Dame" będą mogły też używać architekt Zaha Hadid, która zaprojektowała obiekty sportowe na tegoroczne Igrzyska Olimpijskie w Londynie, oraz Tessa Jowell - minister kultury mediów i sportu, odpowiedzialna za organizację igrzysk.

Autor: am\mtom / Źródło: Vogue, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: materiały prasowe

Pozostałe wiadomości