TVN24 | Kultura i styl

USA. Sprawa Billa Cosby'ego. Pół miliona dolarów odszkodowania dla kobiety molestowanej seksualnie przez komika

TVN24 | Kultura i styl

Autor:
asty/kab
Źródło:
PAP

Ława przysięgłych w Los Angeles uznała amerykańskiego komika i aktora Billa Cosby'ego winnym molestowania seksualnego w 1975 roku 16-letniej wówczas Judy Huth. Przyznała jej odszkodowanie w wysokości 500 tysięcy dolarów.

Amerykański komik i aktor Bill Cosby będzie musiał zapłacić Judy Huth 500 tysięcy dolarów odszkodowania za molestowanie seksualne, którego dopuścił się w 1975 roku - zdecydowała ława przysięgłych w Los Angeles w cywilnym procesie. Cosby nie zeznawał w procesie, zaprzeczył zarzutom za pośrednictwem swych prawników.

- To było dla nas ogromne zwycięstwo, ponieważ oni chcieli miliony dolarów. Będziemy się odwoływać. Pan Cosby nie będzie przy tym płacił odszkodowania za straty moralne - zaznaczył w wypowiedzi dla Fox News reprezentujący Cosby’ego adwokat Andrew Wyatt.

Cosby oskarżany o molestowanie seksualne

Judy Huth po raz pierwszy wniosła sprawę przeciwko Cosby'emu w 2014 roku. Zarzuciła mu molestowanie, pobicie na tle seksualnym oraz umyślne spowodowanie rozstroju emocjonalnego.

"W swojej skardze Huth mówiła o spotkaniu z 37-letnim wówczas Cosbym w parku, gdzie kręcił film. Po zaprzyjaźnieniu się z Huth i jej przyjaciółką, miał je zaprosić do swojego klubu tenisowego, a później do domu, gdzie podał im wiele napojów alkoholowych. Następnie zabrał je do rezydencji należącej do 'Playboya'" - przypomniała telewizja CNN.

Według Huth, Cosby, obecnie 84-letni, znał ich wiek. Polecił im, aby w rezydencji "Playboya" przedstawiły się jako 19-latki. To tam miał molestować ją seksualnie. Jak zeznała 64-letnia obecnie Huth, Cosby'ego nie powstrzymało jej zapewnienie, że ma "15 lub 16" lat. - On nie przestał. Po prostu zamknęłam oczy. To było tak szybko. Może pięć minut. Szybko - podkreśliła.

Cosby skazany na 3 lata więzienia, wyrok uchylony

Sprawa Huth jest pierwszą cywilną, która doczekała się procesu. Od 2005 roku ponad 50 kobiet oskarżyło Cosby'ego o napaści na tle seksualnym.

Po skazaniu w kryminalnej sprawie za zgwałcenie Andrei Constand w Filadelfii, Cosby przebywał niecałe trzy lata w więzieniu stanowym w Pensylwanii. Ponieważ wyrok został uchylony w wyniku apelacji, wyszedł z więzienia w 2021 roku.

Bill Cosby to jeden z najpopularniejszych komików i aktorów telewizyjnych. Jest też producentem telewizyjnym, muzykiem i kompozytorem.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty/kab

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości