Kultura i styl

"Trzech kumpli" nagrodzony

Kultura i styl

tvn"Trzech kumpli" fragment nr 1.

"Trzech kumpli" zdobyło Nagrodę im. Andrzeja Wojciechowskiego. Film dokumentalny produkcji TVN został przez kapitułę uznany materiałem dziennikarskim, który najmocniej wpłynął na życie Polaków w 2008 roku. Film wyreżyserowały Ewa Stankiewicz i Anna Ferens.

"Trzech kumpli"
"Trzech kumpli"

Dokument przedstawia przyjaźń trzech studentów, opozycjonistów - Stanisława Pyjasa, Bronisława Wildsteina oraz Lesława Maleszki, zdemaskowanego później tajnego współpracownika SB o pseudonimie Ketman.

Nagroda im. Andrzeja Woyciechowskiego została przyznana już po raz czwarty. Honoruje ona twórców materiałów dziennikarskich, których produkcje "w istotny sposób wpływają na życie Polaków".

Tegoroczna gala odbyła się w Domu Dziennikarza w Warszawie. Uświetnił ją akustyczny występ piosenkarki Ayo.

Kapitułę Nagrody tworzą redaktorzy naczelni i dyrektorzy programowi najważniejszych polskich mediów oraz członek rodziny Andrzeja Woyciechowskiego. Nagroda została utworzona w 2005 r., w 10. rocznicę śmierci twórcy Radia ZET. Laureatami poprzednich edycji byli: Alicja Kos i Wojciech Cieśla, Tomasz Sekielski i Andrzej Morozowski oraz Adam Wajrak.

"Trzech kumpli"
"Trzech kumpli"fragment nr 4.

W tym roku do nagrody nominowani byli:

Ewa Stankiewicz i Anna Ferens, za film „Trzech Kumpli” Ewa Wanat, za poranki w Radiu TOK FM Zespół "Magazynu Ekspresu Reporterów" pod redakcją Barbary Paciorkowskiej, emitowanego w TVP2, za wydanie z dnia 22 kwietnia 2008r. Roman Daszczyński i Paweł Wiejas, za "Grzech ukryty w Kościele", tekst opublikowany w "Gazecie Wyborczej". Andrzej Stankiewicz i Grzegorz Indulski, za wywiad z Witoldem Waszczykowskim "Negocjator", opublikowany w tygodniku "Newsweek". Michał Majewski i Paweł Reszka, za cykl tekstów: „Wojna polsko-polska”, „Milczenie władzy”, „Co wiedział prezydent” z "Dziennika". Mariusz Kowalewski, za cykl tekstów o seksaferze w Olsztynie opublikowanych w "Rzeczpospolitej". Roman Młodkowski – autor cyklu "Firma", emitowanego w telewizji TVN CNBC Biznes, za odcinek „Galeria sztuki”. Dorota Gawryluk, za program „KONFRONTACJE” wyemitowany w telewizji Polsat w czerwcu 2008r. oraz Redakcja programu satelitarnego BIEŁSAT TV.

"Trzech kumpli"
"Trzech kumpli"

Nagroda została ustanowiona w 2005 r., w 10. rocznicę śmierci twórcy Radia ZET Andrzeja Wojciechowskiego. Laureatami poprzednich edycji byli: Alicja Kos i Wojciech Cieśla, Tomasz Sekielski i Andrzej Morozowski oraz Adam Wajrak.

"Trzech kumpli"
"Trzech kumpli"

Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn

Pozostałe wiadomości