Kultura i styl

"Trzeba zrobić kategorie dla czarnoskórych". Tak na oscarowej gali żartował prowadzący

Kultura i styl

[object Object]
Chris Rock na oscarowej galiTVN 24
wideo 2/5

Chris Rock, tegoroczny prowadzący przyznanie Oscarów, nie przebierał w słowach. Nie brakowało ostrych żartów, głównie w kontekście oskarżeń o rasizm w Hollywood. Wszystko rozpoczął już podczas otwierającego rozdanie nagród 10-minutowego przemówienia.

Podczas gali Rock, który sam jest czarnoskóry, często odnosił się do kontrowersji rasowych, wtórowali mu inni prezenterzy oraz gwiazdy.

"Trzeba stworzyć kategorie dla czarnoskórych"

- Jestem na rozdaniu nagród Akademii, znanym też jako Nagrody Białych Ludzi - rozpoczął swoje przemówienie Rock. - Zdajecie sobie sprawę, że gdyby nominowali prowadzących, to w ogóle nie dostałbym tej pracy. Wszyscy oglądalibyście teraz Neila Patricka Harrisa (prowadził galę w zeszłym roku - red.) - dodał.

W pewnym momencie swojego monologu Rock zasugerował, że aby czarnoskórzy dostali jakieś Oscary, trzeba stworzyć dla nich specjalne kategorie. - Już to robicie z mężczyznami i kobietami. Zastanówcie się nad tym - nie ma żadnego powodu, dla którego mamy osobne kategorie dla mężczyzn i kobiet w aktorstwie. To nie lekkoatletyka - mówił.

- Jada bojkotująca Oscary, to tak samo jak ja bojkotowałbym majtki Rihanny. Nie byłem zaproszony - powiedział Rock odnosząc się do bojkotu Oscarów przez czarnoskórych aktorów. W dalszych słowach stwierdził, że zamiast bojkotować, artyści powinni skupić się na swojej pracy jak najlepiej potrafią.

Bojkot gali

Już przed galą pojawiały się informacje, że Chris Rock ma zamiar w dużej mierze odnosić się do kontrowersji rasowych związanych z rozdaniem nagród.

Po ogłoszeniu nominacji do tegorocznych Oscarów, wielu czarnoskórych twórców filmowych i aktorów - ze Spikem Lee, Jadą Pinkett Smith oraz Willem Smithem na czele – ogłosiło, że nie zamierzają brać udziału w tegorocznej ceremonii. Ostre komentarze i kontrowersje, które pojawiły się w związku z bojkotem rozdania Nagród Akademii Filmowej, sprawiły, że Akademia zmieniła zasady w głosowaniu oraz strukturze organizacji tak, żeby zwiększyć udział przedstawicieli mniejszości w swoich szeregach.

Autor: mart/kk / Źródło: TVN 24

Pozostałe wiadomości