Tomasz Kot doceniony przez brytyjskiego reżysera. Ma zagrać genialnego wynalazcę

TVN24

Tomasz Kot zasłynął na świecie rolą w "Zimnej wojnie"Kino Świat
wideo 2/6

Tomasz Kot zagra główną rolę w powstającej anglojęzycznej filmowej biografii genialnego wynalazcy Nikoli Tesli - poinformował branżowy portal Deadline. - Tomasz to znakomity aktor. Kiedy zobaczyłem jego niezwykłą rolę w "Zimnej wojnie", nie miałem żadnych wątpliwości, kto powinien zagrać Teslę - przyznał scenarzysta i reżyser filmu, Brytyjczyk Anand Tucker.

Jak podał Deadline, tworzony przez Ananda Tuckera scenariusz do filmu ma skupiać się na "ostatnim eksperymencie Tesli, który w czasie przeprowadzenia był postrzegany jako porażka, a mógł być jednym z jego największych sukcesów".

Biograficzny film ma opowiadać o "osobistej wędrówce Tesli do spełnienia swoich naukowych celów", która odbywała się w czasie jego finansowych problemów i "walki z wewnętrznymi demonami".

Tucker, który jest też reżyserem filmu, powiedział, że Tomasz Kot był dla niego oczywistym wyborem do głównej roli. - Tomasz to znakomity aktor. Kiedy zobaczyłem jego niezwykłą rolę w "Zimnej wojnie", nie miałem żadnych wątpliwości, kto powinien zagrać Teslę - przyznał reżyser i scenarzysta cytowany przez serwis filmowy.

Zasłynął na świecie rolą w "Zimnej wojnie"

Tomasz Kot debiutował na ekranie głośną rolą legendarnego założyciela Dżemu Ryszarda Riedla w "Skazanym na bluesa" w 2005 roku. Później został doceniony przez widzów za rolę Maksymiliana Skalskiego w serialowym hicie "Niania".

Przez kolejne 13 lat Tomasz Kot dał się poznać jako świetny aktor dramatyczny - między innymi dzięki roli profesora Zbigniewa Religi w "Bogach" Łukasza Palkowskiego, a także jako aktor komediowy (na przykład w "Testosteronie" Andrzeja Saramonowicza i Tomasza Koneckiego czy w "Lejdis" Tomasza Koneckiego).

Swój talent potwierdził w nagrodzonym w Cannes za najlepszą reżyserię dramacie Pawła Pawlikowskiego "Zimna wojna". Kot zagrał główną rolę męską - Wiktora, pianistę, kompozytora, aranżera, kierownika muzycznego zespołu. Zagraniczni krytycy nie kryli zachwytu, porównując Polaka do sław aktorskich - Clive'a Owena, Clarka Gable'a czy Gregory'ego Pecka. Sam Kot za tę rolę był nominowany do Europejskiej Nagrody Filmowej.

Nikola Tesla, genialny wynalazca serbskiego pochodzenia
Wikipedia/Prawo Krwi (CC BY-SA 3.0)

Tomasz Kot trafił również do produkcji BBC "World on Fire", w której zagrają między innymi Lesley Manville, Helen Hunt, Zofia Wichłacz i Radosław Kaim. Serial ma opowiadać o pierwszym roku II wojny światowej widzianej oczami zwykłych obywateli Polski, Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych, Francji i Niemiec.

Brytyjski reżyser Anand Tucker na swoim koncie ma kilka głośnych produkcji filmowych - między innymi "Drogę do zapomnienia" (2014), "Oświadczyny po irlandzku" (2010) oraz nominowaną do Oscarów i nagród BAFTA, docenioną również przez krytyków "Dziewczynę z perłą" (2003).

Autor: ads//now / Źródło: deadline.com