Bracia Sekielscy w "50", która odegrała największą rolę na świecie w 2019 roku

TVN24

"Tylko nie mów nikomu" braci Sekielskich doprowadziło do olbrzymiej dyskusji i reakcji Kościoła w Polsce ("Polska i Świat" z 12.06.2019)tvn24
wideo 2/35

Bracia Tomasz i Marek Sekielscy, twórcy filmu "Tylko nie mów nikomu" opowiadającego o pedofilii w Kościele, znaleźli się na liście 50 osób z całego świata, które według Bloomberga w 2019 roku odegrały największą rolę.

Dziennikarze Bloomberga, amerykańskiej agencji prasowej, wybrali 50 osób ze świata biznesu, rozrywki, finansów, polityki czy nauki, które w 2019 roku odegrały największą rolę. Wśród wyróżnionych znaleźli się bracia Tomasz i Marek Sekielscy, twórcy filmu "Tylko nie mów nikomu" opowiadającego o pedofilii w polskim Kościele.

"Po emisji 'Tylko nie mów nikomu', dokumentu ujawniającego skalę kryzysu pedofilii w polskim Kościele katolickim, kraj podwoił kary więzienia dla osób, które popełniły przestępstwo seksualne wobec dzieci, nawet do 30 lat" – napisano w wyjaśnieniu wyróżnienia.

Dziennikarze Bloomberga zwrócili uwagę, że bracia Sekielscy zebrali środki, ponad milion złotych, na film za pośrednictwem finansowania społecznościowego.

"Film 'Tylko nie mów nikomu' został wyświetlony na YouTube ponad 23 miliony razy i był tak popularny, że wyemitowano go także w telewizji w okresie szczytowej oglądalności' – wskazano.

CZYTAJ WIĘCEJ O FILMIE BRACI SEKIELSKICH >

Zmiany prawa po emisji filmu

"W ciągu kilku dni od emisji filmu rząd zapowiedział zaostrzenie kar za pedofilię. Episkopat przesłał przeprosiny, które zostały odczytane podczas mszy w polskich kościołach, a niektóre pomniki księży, oskarżanych o przestępstwa seksualne wobec dzieci, zostały usunięte lub zakryte" – poinformował Bloomberg.

W "50" Bloomberga znaleźli się między innymi: walczący o prawa obywatelskie mieszkańcy Hongkongu, amerykański komik John Stewart, który przyczynił się do uchwalenia przepisów zapewniających w kolejnych latach pomoc dla tych funkcjonariuszy służb, którzy pierwsi spieszyli na ratunek po zamachach z 11 września 2001 roku, opozycyjny wobec prezydenta Turcji i jego partii Ekrem Imamoglu, który - mimo powtórzonego głosowania - wygrał wybory na burmistrza Stambułu, a także szwedzka aktywistka klimatyczna Greta Thunberg.

Autor: asty/adso / Źródło: Bloomberg