Kultura i styl

"To nie jest kraj dla starych ludzi" - najlepszym filmem

Kultura i styl

Aktualizacja:
EPAZwycięzcy Oscarów - bracia Coenowie

Bracia Joel i Ethan Coenowie najlepszymi reżyserami, a ich obraz "To nie jest kraj dla starych ludzi" - najlepszym filmem. "Katyń" Andrzeja Wajdy i Janusz Kamiński bez statuetki. Zakończyła się 80. gala oscarowa.

Stefan Ruzowitzky, zdobywca Oscara dla filmu nieanglojęzycznego EPA

05:52

Największy zwycięzca - "To nie jest kraj dla starych ludzi" braci Coenów. Zdobył Oscary w kategorii najlepszy film, reżyseria i drugoplanowa rola męska. Najwięksi przegrani: "Pokuta" (siedem nominacji, jedna statuetka: za muzykę) i Cate Blanchett (dwie nominacje, żadnej statuetki). Oscary 2007 przeszły do historii.

05:46

Oscara za najlepszy film wręczy Denzel Washington. Najcenniejsza nagroda wędruje znów do Coenów. "To nie jest kraj dla starych ludzi" oficjalnie ogłoszony najlepszym filmem.

05:43

Na scenę wchodzi Martin Scorsese i zapowiada nagrodę za najlepszą reżyserię. Niespodzianki nie było, Oscara otrzymują Joel i Ethan Coenowie. - Nie mam więcej do dodania do tego, co powiedziałem wcześniej. Dzięki - stwierdził po prostu Ethan.

Penelope Cruz podczas oscarowej gali EPA

05:41

Teraz najważniesze kategorie, creme de la creme. Najlepszy reżyser i najlepszy film. Kto weźmie najważniejsze statuetki? Krytycy wskazują na Coenów i "To nie jest kraj dla starych ludzi". Zaraz się przekonamy, czy typowali słusznie.

05:36

And the Oscar goes to... Daniel Day-Lewis. To druga nagroda i czwarta nominacja dla aktora. - Dzięki za przyznanie mi tego przystojniaka, najbardziej pożądanego w całym mieście - stwierdził szczęśliwy zwycięzca.

Oscarowa Marion Cotrillard w sukni syreny EPA

05:32

Wspaniała Helen Mirren zapowiada Oscara dla najlepszego aktora. Czy wygra faworyt Daniel Day-Lewis? My trzymamy kciuki za Deppa.

05:26

W rytm niezapomnianej melodii z Indiany Jonesa na scenę wkracza Harrison Ford. Wręczy nagrodę za najlepszy scenariusz oryginalny. Tak - dostaje go Diablo Cody za "Juno"! Obłędną panterkę możemy zobaczyć w całej okazałości. - Dziękuję całej obsadzie, niewiarygodnej, nieludzkiej Ellen Page i reżyserowi - wzruszała się Cody.

05:17

A najlepszym długometrażowym dokumentem został "Taxi to the Dark Side" Alexa Gibney'a.

Collin Farrell, jego mama i jego oszałamiająca fryzura EPA

05:15

Dwukrotny zdobywca Oscara, Tom Hanks, wręczy nagrodę dla najlepszego krótkometrażowego dokumentu. Wraz z nim - to nowość - wystąpili autentyczni amerykańscy żołnierze służący w Iraku. Oscar powędrował do reżyserki filmu o umierającej policjantce lesbijce "Freeheld", Cynthii Wade.

05:08

Gwiazda "Zaczarowanej" Amy Adams przyznaje Oscara za najlepszą muzykę. Całkowicie zasłużenie otrzymuje go Dario Marianelli za "Pokutę".

05:02

Hillary Swank przypomina ludzi filmu, którzy odeszli w minionym roku. Chwila zadumy przed najważniejszymi kategoriami.

Kate Blanchett dostała dwie nominacje EPA

05:01

Cameron Diaz wręcza Oscara za najlepsze zdjęcia. Znów trzymamy kciuki za statuetkę dla Polaka. I znów zawód - Oscara otrzymuje Robert Elswit za "Aż poleje się krew". Szkoda. Kamiński za genialne zdjęcia "Motyla i skafandra" naprawdę na niego zasłużył.

04:51

Na scenie John Travolta. Przyzna nagrodę dla najlepszej piosenki. 3:2, że będzie to piosenka z "Zaczarowanej". Oscara dostanie... a jednak, nie Disney. "Falling Slowly" z filmu "Once", czyli Irlandczyk z dziurawą gitarą. Gratulujemy.

Oscarowy Javier Bardem EPA

04:48

Kolejna piosenka z "Zaczarowanej". Na szczęście, ostatnia. Jakoś nie potrafimy jej teraz docenić. Nie żeby specjalnie było, co doceniać...

04:43

Penelope Cruz przyznaje najważniejszą dla nas nagrodę. Trzymamy kciuki za "Katyń". Napięcie rośnie. Niestety. Austriaccy "Fałszerze" Stefana Ruzowitzky'ego wygrali z Andrzejem Wajdą.

Johnny Depp i Vanessa Paradis - klasa sama dla siebie EPA

04:36

Piękna Nicole Kidman z wyraźnym brzuszkiem zapowiada honorowego Oscara. Tu niespodzianki nie ma - dostaje go sędziwy scenograf Robert F. Boyle. W tym roku skończył 98 lat.

04:30

Renee Zellweger przekazuje statuetkę za montaż. Dostaje ją po raz trzeci "Ultimatum Bourne'a" i Christopher Rouse.

Diablo Cody w zabójczej panterce EPA

04:23

Gwiazda o gwiazdach - Jack Nicholson przeprowadza widzów po najlepszych filmach w historii... Nie wymieniamy - odbywamy sentymentalną podróż. Lektor momentami chyba też

04:21

Collin Farrell (co on ma na głowie?) przedstawia kolejną piosenkę: "Falling Slowly" z filmu "Once". Na korzyść tej piosenki zdecydowanie przemawia fakt, że nie pochodzi ona z filmu "Zaczarowana". Muzyk gra na awangardowo dziurawej gitarze.

Saoirse Ronan, najmłodsza nominowana EPA

04:16

Mamy nieodparte wrażenie, że w tym roku Oscary odbierają wyłącznie nie-Amerykanie.

04:12

Pierwsza nagroda dla roli pierwszoplanowej. Najlepszej aktorce wręcza ją Forest Whitaker. Oddech wstrzymują: Julie Christie, Ellen Page, Cate Blanchett, Marion Cotillard i Laura Linney. A świętować dziś będzie Edith Piaf, czyli Marion Cotillard. Akademia tradycyjnie uwielbia piękne kobiety, które obrzydzają się charakteryzacją (patrz: Charlize Theron, Nicole Kidman).

- Dziękuję życiu, dziękuję miłości. W tym mieście naprawdę są anioły - mówi łkając francuska aktorka. Jesteśmy (prawie) wzruszeni.

04:08

Najlepszy dźwięk miało w tym roku "Ultimatum Bourne'a". Oscary odbierają Karen Baker Landers i Per Hallberg. - O mój boże, wygrałam - nie popisała się oryginalnością laureatka. A najlepszy montaż dźwięku... też "Ultimatum Bourne'a". Statuetki odebrali Scott Millan, David Parker i Kirk Francis.

Co zobaczyła Katherine Heigl? Może Diablo Cody? EPA

Próbka dowcipu. Prowadzący zamiast złotej statuetki, ale idealnie w oscarowej konwencji, przyznaje dziecko trzem obecnym na sali aktorkom w ciąży: Nicole Kidamn, Jessice Albie i Cate Blanchett. Dziecko dostaje... Angelina Jolie.

03:55

Kolejna piosenka - "That's How You Know" z "Zaczarowanej". Gust muzyczny akademików nie przestaje nas zaskakiwać.

03:46

Kolejny Oscardla faworyta ("To nie jest kraj dla starych ludzi") - otrzymują go bracia, którzy jeszcze tego wieczoru na scenie pewnie się pojawią: Joel i Ethan Coenowie, czyli autorzy najlepszego scenariusza adaptowanego. Oscara wręczał boski James McAvoy ze swoim boskim szkockim akcentem.

Rewelacyjna debiutantka Ellen Page, nominowana za "Juno" EPA

03:43

Druga "ważna" kategoria - drugoplanowa rola kobieca. Cate Blanchett, Saoirse Ronan, Ruby Dee, Amy Ryan czy Tilda Swinton? Pewniaka nie było. And the Oscar goes to... Tilda Swinton!. Swoją pierwszą statuetkę Swinton otrzymuje za rolę zimnej jak lód i bezwzględnej prawniczki w "Michaelu Claytonie". - Wszystkiego najlepszego z okazji urodzin - stwierdziła aktorka i zadedykowała nagrodę swojemu agentowi, który wygląda zupełnie jak Oscar. Przynajmniej jej zdaniem.

Renee Zellweger w kreacji niczym z "Chicago" EPA

3:34

Na scenie pojawia się… animowana pszczoła, która podkreślając swoje filmowe korzenie, zapowiada pierwszą "naszą" kategorię: krótkometrażowy film animowany. Wśród nominowanych polsko-brytyjski "Piotruś i wilk". Mamy pierwszego Oscara!

3:30

Najlepszy aktorski film krótkometrażowy - jedna z tych kategorii, która obchodzi tylko samych zainteresowanych i może dwudziestu innych ludzi z branży. Złota statuetka przypada "Le Mozart des Pickpockets".

Harrison Ford i Calista Flokhart - Indiana Jones na Oscara nie ma szans, ale i tak go kochamy EPA

3:28

Oscarowy hołd dla lornetek i złych snów, czyli przerywnik. Następnie chórek zaśpiewał "August Rush" z filmu "Raise It Up" - jedną z pięciu nominowanych do oscara piosenek. Trzy z nich pochodzą z filmu "Zaczarowana", co wydaje się lekką przesadą. Piosenki - oscarowy standard: melodyjne, rytmiczne, nudne.

3:14

Pierwsza nagroda aktorska tego wieczoru. W tym momencie gala zazwyczaj się rozkręca - aktorzy chodzą po krzesłach, całują wręczające itd. Najlepszym Aktorem Drugoplanowym według akademików zostaje Javier Bardem - pierwszy faworyt nie zawiódł. Bardem zagrał w "To nie jest kraj dla starych ludzi" braci Coen. - Przeżyłem najcięższe obcięcie włosów w życiu - stwierdził szczęśliwy zwycięzca i po hiszpańsku podziękował mamie.

Tomm Lee Jones z małżonką EPA

3:11

Zaczynają się poważne kategorie. Oscara za Najlepszą Scenografię i Dekorację Wnętrz odbiera duet Dante Ferretti i Francesca Lo Schiavo za "Sweeney Todd"

3:08

Kamera namierzyła już pierwsze łzy na sali - właścicielka niezidentyfikowana, ale w ładnej sukience. Czwarty Oscar tego wieczoru (Najlepsze Efekty Specjalne)... Michael Fink, Bill Wetsenhofer i Ben Morris ("Złoty kompas") się cieszą, kolejna statuetka ma właściciela

2:59

Posągowa Katharine Helgi przyznała Oskara za charakteryzację Didier Lavergne i Jan Archibald za "Niczego nie żałuję". Najwyraźniej zbrzydzenie i postarzenie pięknej Marion Cotrillard wydało akademikom się większym wyzwaniem niż stworzenie całej upiornej załogi w „Piratach z Karaibów”. Francuzi podziękowali krótko i węzłowato.

Nominowany do oscara Daniel Day-Lewis EPA

2:48

Wielki George Clooney na scenie (może nie pierwszy raz tego wieczoru). 80 lat Oscara w pigułce - "Zmieniło się wiele, ale nie jedno - ceremonia nadal trwa za długo" - śmieje się George. Kolejna kategoria: Najlepszy Film Animowany. And the Oscar goes to... Brad Bird za "Ratatuja".

Piski radości zwycięzców i wystudiowane uśmiechy przegranych, kilometrowe podziękowania (Oscara dedykuje mamie, która zawsze mnie wspierała i agentowi, i ciotce agenta, i wszystkim, którzy oglądają moje filmy…) i dowcipy o różnym stopniu śmieszności - rozpoczęło się doroczne wielkie widowisko - oscarowa gala.

Zawsze stylowa Nicole Kidman EPA

Trochę polityki, kilka nawiązań do strajku scenarzystów i parę branżowych dowcipów - Jon Stewart rozpoczął ceremonię tradycyjnie. Równie tradycyjnie tłumacz na Canal Plus pali część dowcipów. Pierwszego Oscara, za kostiumy, wręcza Jennifer Garner. Odebrała go Alexandra Byrne za "Elizabeth: Złoty Wiek" (według tłumacza - "Aleksandra - Złoty Wiek").

2:06

Koniec spaceru po czerwonym dywanie. Zapełnia się Kodac Theatre, wszyscy czekają na danie główne - ceremonię rozdania Oscarów.

1:52

Viggo Mortensen (nominacja za główną rolę męską w "Eastern Promises") wystąpił z nobliwą brodą. Marion Cotillard (faworytka w kategorii najlepsza aktorka za "Niczego nie żałuję") – w kremowej sukni syreny. Jednak bez wątpienia za kuriozum dnia zostanie Diablo Cody, autorka scenariusza do "Juno" w sukni w panterkę oraz fryzurze i makijażu a la Liz Taylor w „Kleopatrze”. Dramat.

"Zaczarowana" Amy Adams nominowana za piosenkę EPA

Ognistoruda Tilda Swinton (nominacja dla aktorki drugoplanowej w „Michaelu Claytonie”) ubrana jest z kolei w ekscentryczną czarną tunikę z jednym rękawem. – To było dopisane do kontraktu, że muszę się pojawić na dywanie – mówi bez ogródek.

Johnny Depp i Vanessa Paradis – jak zwykle stylowo, odrobinę ekstrawagancko, perfekcyjnie. Przyjemnie popatrzeć.

1:34

Boski George Clooney z towarzyszką EPA

- Bardziej niż kiedykolwiek czuję się dzieckiem - z rozbrajającą szczerością mówi nominowana w kategorii drugoplanowa rola żeńska czternastoletnia Saoirse Ronan. - Mówili mi, że będzie fantastycznie, ale nie sądziłam, że aż tak. Gwiazdka "Pokuty" zapewnia, że nie miała traumy związanej w wyborem stroju. Saoirse ma na sobie szmaragdową "józefinkę" i wygląda uroczo.

W gustownej, prostej czerni wystąpiła nominowana do Oscara za główną rolę żeńską Laura Linney ("The Savages"). A Jessica Alba ("Sin City", "Fantastyczna czwórka") dumnie prezentuje zaawansowaną ciążę i imponujący dekolt, niezbyt przysłonięty modnymi piórkami. Cameron Diaz z kolei występuje w bladoróżowej, dopasowanej, klasycznej sukni. Wizerunek psuje tylko fryzura - włosy gwiazdki "Sposobu na blondynkę" wyglądają, jak gdyby związała je gumką udając się na pilates czy jogging.

"Antyczna" Ann Hathaway EPA

1:07

Czerwony dywan się zapełnia. Ann Hathaway – gwiazdka „Diabeł ubiera się u Prady” i „Zakochanej Jane”, ktoś ubrał w czerwoną suknię w stylu pseudoantycznym, z wątpliwą ozdobą w postaci biegnącego przez biust i ramię pasa z kwiatów. Powinna zwolnić tego stylistę.

W czerwieni przyszła też modelka Heidi Klum. Może i nie ma wiele wspólnego z filmem, ale suknia – wspaniała.

Heidi Klum na czerwonym dywanie EPA

Jest też James McAvoy, gwiazda „Pokuty”, z wystudiowanym trzydniowym zarostem. Nie ma nominacji, co (damska) część redakcji uznała za duży błąd Akademii. Za to „Pokuta” walczy o siedem statuetek.

0:52

Po czerwonym dywanie przeszedł się już i rozdał zniewalające uśmiechy nominowany do Oscara za pierwszoplanową rolę George Clooney. W czarnym smokingu wygląda bosko.

- Wolę być szybciej, bo mogę się napić – wyjaśnił swoje wczesne przybycie pytającym go o to dziennikarzom. Dodał, że wobec taj silnej konkurencji - w szranki stanęli Daniel Day-Lewis, Johnny Depp, Tommy Lee Jone i Vigo Mortensen - nie liczy na Oscara. – Nie mogę z nimi konkurować – stwierdził z rozbrajającym uśmiechem.

James McAvoy z żoną Anne-Marie Duff EPA

0:45

Pierwsze gwiazdy dotarły już do Kodak Theatre. Fani nie bacząc na deszcz tłumnie okupują drugą stronę barierki i witają piskiem ulubieńców na czerwonym dywanie. Gwiazdy wykazują jeszcze bardziej imponującą pogodoodporność i świecą gołymi plecami i stopami w sandałkach na wysokich obcasach. Panowie zdecydowanie mają lepiej – smoking jest może mniej podatny na ekstrawagancje kreatorów mody, ale za to cieplejszy.

Zobacz fotogalerię z przygotowań do gali.

80. gala oscarowa ma być jedną z najbardziej uroczystych w historii, choć w tym roku prawie do ostatniej chwili jej los wisiał na włosku z powodu strajku scenarzystów. Dopiero niecałe dwa tygodnie przed terminem Hollywood odetchnęło: scenarzyści dogadali się z wytwórniami i mogli wrócić do wymyślania oscarowych gagów. Wygłosi je amerykański komik Jon Stewart.

Polacy czekali szczególnie na jedną kategorię: "najlepszy film nieanglojęzyczny", w której nominowany jest "Katyń" Andrzeja Wajdy HISTORIA FILMU "dzień po dniu" - PRZEŚLEDŹ JĄ Z TVN24.pl PRZYZNAJ SWOJE OSCARY - OCEŃ SZANSE "KATYNIA"

Polskie akcenty Ale w tym roku polskich akcentów w Mieście Aniołów było wyjątkowo dużo. Do złotej statuetki kandydowali bowiem również: - pracujący w USA operator Janusz Kamiński - nominowany za zdjęcia do "Motyla i skafandra", - zrealizowany w koprodukcji polsko-angielskiej film "Piotruś i Wilk" (nominacja i Oscar! w kategorii krótkiego filmu animowanego), - oraz kanadyjski film animowany "Tutli-Putli" według Witkacego, w reżyserii Macieja Szczerbowskiego i Chrisa Lavisa. ("POLACY WALCZĄ O OSCARY")

And the Oscar goes to... ??? W głównej kategorii najlepszej produkcji roku nominowano obrazy ZOBACZ ZWIASTUNY I RECENZJKE TVN24.PL:

- "To nie jest kraj dla starych ludzi",

- "Aż poleje się krew"

- "Pokuta"

- "Michael Clayton"

- "Juno".

Według większości amerykańskich krytyków, Oscara powinien dostać jeden z dwóch pierwszych ze wspomnianej piątki. Czy jednak, aby na pewno? Członkowie Amerykańskiej Akademii Filmowej wiele razy pokazali już, że lubią zaskakiwać... jest sporo powodów, dla których warto zrobić sobie tej nocy mocną kawę. Zapraszamy na relację.

("KTO ZGARNIE OSCARY")

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: EPA

Pozostałe wiadomości