Kultura i styl

Nowy film Jana Komasy na jednym z najważniejszych festiwali świata

Kultura i styl

[object Object]
"Boże Ciało" Jana KomasyKino Świat
wideo 2/21

Najnowszy film Jana Komasy "Boże Ciało" znalazł się wśród tytułów, które zakwalifikowane zostały do sekcji Contemporary World Cinema Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Toronto.

Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Toronto (TIFF) - obok festiwalu w Wenecji najważniejszą imprezą filmową w jesiennym kalendarzu - jest dość specyficznym wydarzeniem. Nie ma tu wydzielonego Konkursu Głównego, a nagrody przyznaje publiczność, krytycy zrzeszeni w FIPRESCI (Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych) oraz władze miasta.

Cała impreza ma raczej charakter przeglądu. Wyświetlanych jest blisko 400 filmów, akredytuje się ponad 1600 międzynarodowych dziennikarzy.

Cztery lata temu wprowadzono Platform Prize, która przyznawana jest w jedynej sekcji o charakterze konkursowym.

Od kilku lat festiwal stanowi papierek lakmusowy przed sezonem nagród, który wieńczą Oscary.

Najważniejszymi sekcjami są Galas oraz Pokazy Specjalne. W tej ostatniej znalazły się w tym roku najnowsze filmy, takich sław jak: Steven Soderbergh, Armando Iannucci, Pedro Almodóvar, Bong Joon-ho, Taika Waititi, Pablo Larraín czy Iry Sachsa. Obok nich światową premierę będzie miał anglojęzyczny debiut Małgorzaty Szumowskiej "The Other Lamb”.

Historia 20-latka, który ucieka przed swoją przeszłością

Organizatorzy festiwalu we wtorek ogłosili listę kolejnych filmów zakwalifikowanych do tegorocznej edycji. Wśród nich znalazł się najnowszy film Jana Komasy "Boże Ciało", który zostanie pokazany w sekcji Contemporary World Cinema.

"Boże Ciało" swoją światową premierę będzie mieć w 2 września ramach 16. konkursu Giornate degli Autori, który odbywa się - jak piszą organizatorzy - "jako niezależne wydarzenie na obrzeżach Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji, wzorowane na prestiżowej [sekcji - red.] Directors' Fortnight' festiwalu w Cannes".

"Boże Ciało" to inspirowana prawdziwymi zdarzeniami historia chłopaka, który po wyjściu z zakładu poprawczego postanawia udawać księdza. W jego rolę wciela się uznawany za jedno z największych odkryć aktorskich ostatnich lat Bartosz Bielenia.

Obsadę dopełniają Tomasz Ziętek i Eliza Rycembel, Aleksandra Konieczna i Łukasz Simlat, a także Barbara Kurzaj, Zdzisław Wardejn oraz Leszek Lichota.

"Boże Ciało" Jana KomasyKino Świat

Do polskich kin trafi 11 października, wcześniej weźmie udział w Konkursie Głównym Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Toronto rozpocznie się 5 września i potrwa 10 dni.

Autor: tmw//kg//kwoj / Źródło: tvn24.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Kino Świat

Pozostałe wiadomości