Bielenia z Aluminiowym Koniem. Szwedzkie jury "oczarował blaskiem i energią”

Kultura i styl

Zwiastun filmu Jana Komasy "Boże ciało"Kino Świat
wideo 2/3

Aktor Bartosz Bielenia otrzymał w piątek na 30. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Sztokholmie nagrodę Aluminiowego Konia za najlepszą rolę męską w filmie "Boże Ciało" Jana Komasy.

"Bartosz Bielenia oczarował jury swoim blaskiem i energią. To aktor, który jest gotowy na wszystko. Udało mu się pokazać przejście między słabością a siłą, szaleństwem a świętością. Wszystko to ze spojrzeniem, które trudno zapomnieć" - podkreślono w uzasadnieniu przyznania nagrody.

Polski kandydat do Oscara

W filmie Bielenia zagrał dwudziestoletniego Daniela, który po wyjściu z zakładu poprawczego zostaje omyłkowo wzięty za księdza i konsekwentnie go udając, zaczyna sprawować posługę kapłańską w niewielkiej parafii.

Kreacja ta przyniosła mu m.in. nagrodę dla najlepszego aktora na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Chicago. W połowie września Komisja Oscarowa pod przewodnictwem producentki Ewy Puszczyńskiej ogłosiła, że "Boże Ciało" Jana Komasy jest polskim kandydatem do Oscara w kategorii najlepszy pełnometrażowy film międzynarodowy.

"Boże Ciało" Jana KomasyKino Świat

Autor: asty//plw / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Kino Świat