Kultura i styl

Filmowcy przyznali swe nagrody. Wśród wyróżnionych Jerzy Hoffman

Kultura i styl


Reżyser Jerzy Hoffman i krytyk filmowa Bożena Janicka zostali laureatami Nagrody Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Hoffman otrzymał Nagrodę Specjalną. Wśród wyróżnionych znalazły się też m.in. kierownik produkcji Barbara Pec-Ślesicka i reżyser Zofia Ołdak.

To już dziewiąta edycja Nagród Stowarzyszenia Filmowców Polskich przyznawanych za wybitne osiągnięcia artystyczne oraz wkład w rozwój polskiej kinematografii. Ideą nagrody jest wyróżnienie nie tylko przedstawicieli bardziej znanych filmowych zawodów takich jak reżyserzy czy operatorzy, lecz również tych, "którzy pozostając nieco w cieniu, mają ogromny wpływ na ostateczny kształt dzieła filmowego - dźwiękowców, montażystów czy scenografów".

- Te nagrody przyznajemy już od wielu lat, co roku podczas naszego spotkania gwiazdkowego. Wyróżniamy wówczas naszych kolegów, którzy być może nie są najczęściej nagradzani na różnych festiwalach i przy innych okazjach. A ich wkład w rozwój naszej kinematografii, w naszą pracę i nasze filmy jest znaczny. To zawsze dla nas niezwykle miły moment - podkreślił w rozmowie prezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich Jacek Bromski podczas gali wręczenia nagród, która odbyła się w czwartek w Warszawie.

Nagroda Specjalna dla Jerzego Hoffmana

Wśród tegorocznych laureatów statuetek wykonanych przez Dorotę Dziekiewicz-Pilich znaleźli się: krytyk filmowa Bożena Janicka, operator, reżyser filmów dokumentalnych i pedagog Zbigniew Karpowicz, reżyser filmów animowanych oraz autorka zdjęć filmowych i scenarzystka Zofia Ołdak, kierownik produkcji Barbara Pec-Ślesicka, projektantka kostiumów i scenografka Barbara Ptak oraz operator dźwięku Nikodem Wołk-Łaniewski. Nagrodą Specjalną uhonorowano reżysera filmów fabularnych i dokumentalnych, scenarzystę oraz producenta Jerzego Hoffmana. Hoffman przyznał w rozmowie z dziennikarzami, że przyjmuje wyróżnienie "z mieszanymi uczuciami". - Bo taka nagroda przyznana przez filmowców, którzy nigdy chętnie sukcesów własnych kolegów nie świętują, to jednak jest jakieś uznanie. Z drugiej strony takie wyróżnienie za całokształt, jest jednak takim napomnieniem - "pora umierać". A ja się jeszcze nie wybieram. W związku z powyższym życzę tym, którzy mi to przyznali wszystkiego najlepszego, a sobie - zdrowia i pomyślności - mówił reżyser.

"Życzę nam nieograniczonej, wolnej możliwości wypowiedzi twórczej"

W ubiegłych latach Nagrodami Stowarzyszenia Filmowców Polskich wyróżnieni zostali m.in. reżyser filmów animowanych Witold Giersz, montażystka Irena Choryńska, kierownik produkcji Zygmunt Król, operator Wiesław Zdort, reżyser Sylwester Chęciński, scenografka i kostiumolog Wiesława Chojkowska, operator dźwięku Halina Paszkowska czy krytyk filmowy, historyk i teoretyk sztuki filmowej Jerzy Płażewski. Podczas gali, która była równocześnie gwiazdkowym spotkaniem członków środowiska filmowego życzenia świąteczne artystom złożyły prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz oraz dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej Magdalena Sroka. - Myślę, że możemy sobie wszyscy życzyć tego samego. A więc przede wszystkim tego, co nam życzył Andrzej Wajda, czyli żebyśmy byli razem. To jest bardzo ważne. A po drugie - nieograniczonej, wolnej możliwości wypowiedzi twórczej, wielu pomysłów, kreatywności oraz wspaniałego nowego roku - powiedziała Sroka.

Autor: tmw//rzw / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości