TVN24 | Kultura i styl

Stephen Sondheim nie żyje. Miał 91 lat

TVN24 | Kultura i styl

Autor:
mart/adso
Źródło:
PAP

Stephen Sondheim zmarł w piątek w swoim domu w Roxbury, w stanie Connecticut. Kompozytor musicali i autor tekstów piosenek nazywany był "tytanem" oraz "ikoną Broadwayu". Miał 91 lat.

Jak podało otoczenie artysty, jeszcze dzień wcześniej Stephen Sondheim obchodził Święto Dziękczynienia. Kompozytor nazywany "ikoną Broadwayu" zmarł nagle w piątek w swoim domu w Roxbury (Connecticut) w wieku 91 lat.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Kim był Stephen Sondheim?

"Legendarny kompozytor był powszechnie uznawany za najbardziej innowacyjnego, najbardziej wpływowego i najważniejszego kompozytora i autora tekstów we współczesnej historii Broadwayu" – podkreśliła strona internetowa "Broadway World".

Sondheim był m.in. autorem muzyki i tekstów do takich musicali jak "Saturday Night" (1954), "A Funny Thing Happened On The Way To The Forum" (1962), "Anyone Can Whistle" (1964), "Follies" (1972), "A Little Night Music" (1973), "The Frogs" (1974), "Into The Woods" (1987), "Assassins" (1991) oraz "Road Show" (2008). Napisał także teksty piosenek do "West Side Story" (1957) z muzyką Leonarda Bernsteina, "Gypsy" (1959) Jule Styne’a, "Do I Hear A Waltz?" (1965) Richarda Rodgera oraz "Moving On" z muzyką Billy’ego Joela (2001).

Sondheim pisał także muzykę filmową. Sondheim napisał m.in. muzykę do "Stavisky’ego" (1974) a także był jednym z kompozytorów muzyki do "Reds" (1981). Był też autorem muzyki do sztuk teatralnych, w tym do "Invitation to a March" (1961) i "Twigs" (1971).

W roku 2010 musical "Sondheim On Sondheim", muzyczną rewię złożoną z muzyki oraz tekstów Sondheima, opracował i wyreżyserował James Lapine.

Laureat Oscara, Grammy, Tony i Pulitzera

Dziennik "New York Times" ocenił, że muzyka i teksty Sondheima podniosły na wyższy poziom artystyczne standardy amerykańskiego musicalu. "Broadway World" przypomniał, że muzykę Sondheima będzie można usłyszeć w kinach w nowej wersji "West Side Story", w reżyserii Stevena Spielberga. Film wejdzie na ekrany kin 10 grudnia.

Za swą twórczość Sondheim otrzymał Oscara, osiem nagród Tony (więcej niż jakikolwiek inny kompozytor), osiem nagród Grammy, nagrodę Pulitzera, nagrodę imienia Laurence Oliviera oraz przyznany przez Baracka Obamę Prezydencki Medal Wolności.

W 2010 roku jego imię otrzymał teatr na Broadwayu znany wcześniej jako Henry Miller's Theatre.

Autor:mart/adso

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości