Stadion wykuty w skale. Wejście jak do świątyni

TVN24

MZ ArchitectsArchitekci postanowili wpisać stadion w krajobraz miasta Al-Ajn tak, by był niemal niewidoczny

To najbardziej ekstrawagancki projekt stadionu na świecie - częściowo wykuty w skale i z trzema trybunami w ziemi. Dzięki temu wtapia się w pustynny krajobraz i jest prawie niewidoczny z oddali. Choć Rock Stadium nie stał się jeszcze siedzibą klubu piłkarskiego Al-Ain z Emiratów Arabskich, dostał kolejną prestiżową nagrodę - A' Design Award 2013.

Najpierw architekci z libańskiej pracowni MZ Architects pomyśleli o obiekcie wybijającym się ponad pustynny krajobraz miasta Al-Ajn, na południu Zjednoczonych Emiratów Arabskich. To tam władze Al-Ain FC (najbardziej utytułowanego klubu Emiratów, dziewięciokrotnego mistrza kraju i zdobywcy Azjatyckiej Ligi Mistrzów) zapragnęły nowej siedziby dla swoich piłkarzy.

Ale po odwiedzeniu planowanej lokalizacji, architekci zmienili pomysł. Na widok góry Jabel Hafeet, jednej z najwyższych gór Emiratów, która ma 1249 metrów, przypomniał im się klasyczny układ greckiego amfiteatru. Dlatego postanowili wykorzystać jej niezwykłe ukształtowanie.

Ten skalny monolit fascynuje, bo wynurza się z płaskich połaci pustynnego piasku, a na jego wierzchołek prowadzi 12-kilometrowa droga i 60 niebezpiecznych zakrętów. Na szczycie znajduje się pałac szejka Khalify z Abu Zabi, a także hotel dla turystów.

Trybuna "oparta" o górę

Architekci postanowili w zbocze Jabel Hafeet wkomponować stadion - odkryta jednopoziomowa trybuna ma być "oparta" o górę, a wejścia do niej mają być wydrążone w skale. Trzy pozostałe wokół boiska mają się znaleźć w niecce wykopanej w ziemi i być przykryte płaskim zadaszeniem pokrytym piaskiem, dającym wrażenie wypiętrzonej pustyni.

Murawa boiska i trzy trybuny ma się znaleźć w niecce wykopanej w ziemi MZ Architects

Wejście na stadion jest podobne do imponujących bram świątyni Anahita, słynnej budowli dedykowanej irańskiej bogini Anahity. Mimo to z oddali obiekt ma być niemal niewidoczny, wtapiać się w otoczenie.

Wejście na stadion jest podobne do imponujących bram irańskiej świątyni AnahitaMZ Architects

Innowacyjne rozwiązanie ma sprawić, że Rock Stadium stanie się oryginalny architektonicznie, ale przede wszystkim pozwoli na zmniejszenie kosztów budowy i utrzymania. Po pierwsze, duża część surowców będzie pochodziła z samego placu budowy, po drugie, ukrycie obiektu w niecce pozwoli obniżyć koszty chłodzenia (bo bez konieczności korzystania z drogich i energochłonnych urządzeń), co przy pustynnym klimacie jest bardzo istotne.

Za architektami już badania geologiczne podłoża, które zostało sprawdzone pod kątem wykonalności projektu. W ciągu trzech dni pomiarów sprawdzono również położenie stadionu w stosunku do ruchów słońca.

Na trybunach 40 tys. widzów

Całość ma mieć 200 tys. metrów kwadratowych, a na trybunach ma się zmieścić 40 tys. widzów. Jednak projekt nie ma jeszcze określonego budżetu ani czasu realizacji.

Ma za to drugą prestiżową nagrodę na koncie - właśnie zwyciężył w konkursie A' Design Award 2013, w którym nagradzane są najlepsze projekty architektoniczne oraz design m.in. przedmiotów wyposażenia wnętrz, oświetlenia, zabawek, motoryzacji, elektroniki i mody. Za oryginalność i innowacyjność dostał złoto w jednej z 80 kategorii - "A' Architecture, Building and Structure".

- Ten wizjonerski projekt łączący krajobraz i architekturę, zacierając granice pomiędzy częścią wybudowaną a przestrzenią stworzoną przez naturę. Ta prosta, ale majestatyczna konstrukcja, kryje w sobie genialny eksperyment z zagadnieniami skali, tożsamości miejsca i nowoczesnych technik architektonicznych - tak jurorzy uzasadnili swój wybór.

Pierwszym na świecie podziemnym stadionem miał być Wall Stadium w Katarze, ale jego budowę wstrzymanoMZ Architects

Wall Stadium w Katarze był pierwszy

W ub.r. Rock Stadium przyznano LEAF Awards w Londynie - dla "najlepszego budynku przyszłości, który dopiero ma powstać".

Czy najnowszy pomysł MZ Architects ma szansę na realizację? Poprzedni równie oryginalny projekt libańskich architektów - Wall Stadium w Katarze - został zawieszony, choć rozpoczęto budowę. Miał pomóc krajowi walczyć o możliwość zorganizowania Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej w 2018 roku.

Jednak obiekt przypominający otwartego laptopa i przeznaczony dla ok. 11 tysięcy kibiców, który miał być pierwszym podziemnym stadionem świata, okazał się zbyt kosztowny.

Autor: am/ja / Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: MZ Architects