"Simona" Natalii Korynckiej-Gruz z Nagrodą Publiczności, "Synthol" Piotra Trojana laureatem konkursu filmów krótkometrażowych BNP Paribas Dwa Brzegi

Autor:
kob
Źródło:
SFP, tvn24.pl
Zwiastun filmu "Simona"
Zwiastun filmu "Simona"
Against Gravity
justyna zwiastun

"Simona" - film dokumentalny Natalii Korynckiej-Gruz zdobył Nagrodę Publiczności 16. festiwalu BNP Paribas Dwa Brzegi, zaś "Synthol", reżyserski debiut Piotra Trojana, uhonorowano I Nagrodą Międzynarodowego Konkursu Filmów Krótkometrażowych.

"Simona" - dokument Natalii Korynckiej-Gruz uhonorowany Nagrodą Publiczności, to opowieść o legendarnej Simonie Kossak - polskiej biolog, profesor nauk leśnych, popularyzatorce nauki, mieszkającej pół życia w Puszczy Białowieskiej na obrzeżu Białowieży, uczącej szacunku i miłości do przyrody.

"Synthol" Piotra Trojana, nakręcony w Studio Munka (stacja TVN jest koproducentem) jury nagrodziło I Nagrodą Międzynarodowego Konkursu Filmów Krótkometrażowych: "Za małe kino wielkich paradoksów: ironiczne i empatyczne, bezpretensjonalne i pełne kulturowych kontekstów" - czytamy w uzasadnieniu werdyktu.

Druga nagroda trafiła do "Wenus z Willendorfu" Zuzanny Grajcewicz. "Za śmiech, który więźnie w gardle oraz ironię, która pozwala oswoić strach; za dystopię w którą nie musimy wierzyć na słowo i opowieść o ciele, której sami jesteśmy bohaterami". Trzecia przypadła "Martwemu małżeństwu" Michała Toczka "za imponującą scenariopisarskim konceptem, reżyserską precyzją i aktorską swobodą opowieść o wojnie na niby i miłości na serio".

Na zdjęciu od lewej: laureat Piotr Trojan oraz Dyrektor Biura SFP Ewa Szacha-Głuchowicz i Prezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich Jacek BromskiMarcin Radomski

Simona, czyli z miłości do natury

Tytułowa "Simona" to legendarna wnuczka Wojciecha Kossaka i prawnuczka Juliusza Kossaka – dwóch wielkich malarzy, bratanica wybitnej poetki Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej oraz prozatorki Magdaleny Samozwaniec. Wbrew oczekiwaniom rodziny nie poszła jej artystycznymi śladami, lecz znalazła własną pasję. Znana była przede wszystkim z aktywności na rzecz zachowania resztek naturalnych ekosystemów Polski, a pracując naukowo zajmowała się, między innymi, ekologią behawioralną ssaków, sama siebie określając mianem "zoopsychologa".

Simona Kossak była postacią wyjątkową. Krakowianka z urodzenia i białowieżanka z wyboru, słynęła z bezkompromisowych poglądów, wrażliwości na los zwierząt i działań na rzecz ochrony przyrody, zwłaszcza Puszczy Białowieskiej, gdzie mieszkała wraz ze swoim partnerem życiowym Lechem Wilczkiem, również biologiem. "Mówili o niej 'czarownica', bo gadała ze zwierzętami oraz miała kruka terrorystę, który kradł złoto i atakował rowerzystów. Ponad trzydzieści lat żyła w drewnianej leśniczówce pośrodku Puszczy Białowieskiej, bez wody i prądu" - napisała w jej biografii "Simona. Opowieść o niezwyczajnym życiu Simony Kossak" Anna Kamińska.

W fascynującym dokumencie Natalii Korynckiej-Gruz jej cioteczna wnuczka Ida Matysek, mieszkająca na stałe w Finlandii, jedzie do puszczy i porządkując zdjęcia, rodzinne pamiątki, odkrywa świat magicznej, pradawnej krainy, ukochanej przez Simonę. To dzięki niej widz poznaje bliżej Simonę Kossak, postać barwną i bezkompromisową, wyprzedzająca swoje czasy.

Kadr z filmu "Simona" Natalii Korynckiej-GruzAgainst Gravity

Małe, wielkie kino

Z kolei uhonorowany I Nagrodą w Międzynarodowym Konkursie Filmów Krótkometrażowych BNP Paribas Dwa Brzegi "Synthol" to reżyserski debiut nagradzanego aktora Piotra Trojana, który w filmie według własnego scenariusza, wcielił się w 33-letniego Eryka prowadzącego wideoblog z przygotowań do startu w zawodach kulturystycznych. W realizacji materiałów wideo pomaga mu nadopiekuńcza matka (Iwona Bielska), z którą Eryk jest niezwykle silnie związany. Wszystko zmienia się jednak, kiedy w życiu chłopaka pojawia się inna kobieta.

Nagroda na Dwóch Brzegach to już kolejny laur dla filmu Trojana. Podczas ubiegłorocznego 46. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych Piotr Trojan otrzymał Wyróżnienie Specjalne w Konkursie Filmów Krótkometrażowych. W lipcu br. "Synthol" uhonorowany został Nagrodą Specjalną Im. Krystiana Dulewicza za najlepsze zdjęcia autorstwa Beaty Rakoczy na Festiwalu Kameralne Lato w Radomiu.

Przypomnijmy, że Piotr Trojan wielką popularność zyskał znakomitą kreacją w obsypanym nagrodami filmie Jana Holoubka "25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy". Aktor za swoją rolę otrzymał m.in. Złote Lwy na ubiegłorocznym festiwalu w Gdyni oraz Polska Nagrodę Filmową Orła.

Festiwal Filmu i Sztuki BNP Paribas Dwa Brzegi organizowany jest w Kazimierzu Dolnym i Janowcu nad Wisłą. Festiwal ma na celu poszerzenie wiedzy publiczności na temat sztuki filmowej, zwrócenie uwagi na te obszary kreacji twórczej, które składają się na dzieło filmowe: literaturę, sztuki plastyczne, muzykę, fotografię. Program budowany jest tak, by widz miał szansę po obejrzeniu filmu dowiedzieć się czegoś więcej o jego kontekście historycznym, kulturowym, literackim, plastycznym.

"25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy"TVN

W tym roku impreza, której TVN jest partnerem medialnym, odbyła się po raz szesnasty.

Autor:kob

Źródło: SFP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Against Gravity

Pozostałe wiadomości