Kultura i styl

Serce Zanussiego Doda ci skrzydeł?

Kultura i styl

materiały dystrybutoraZanussi przeszczepia organy

Reżyser-ikona, mocna ekipa aktorska, niezły PR i "wabiki" w postaci śpiewającej na ekranie Dody - to ma zagwarantować komercyjny sukces najnowszego filmu Krzysztofa Zanussiego "Serce na dłoni", który wchodzi właśnie na ekrany polskich kin. Czy wystarczy? Recenzenci mają złe przeczucia.

Plan jest ambitny - już na długo przed pierwszym oficjalnym pokazem "Serca na dłoni" środowisko zgodnie okrzyknęło, że będzie to "premiera września" w polskich kinach. Rekordowa, jak na Zanussiego, liczba 61 kopii, w jakich film trafi do kin świadczy o tym, że dystrybutor liczy na spory sukces kasowy. Ale po pierwszych recenzjach najnowszego "dziecka" reżysera "Cwału" nadzieje te mogą okazać się płonne, bo scenariuszowi (którego autorem też jest Zanussi) wytykają one "logiczne luki" i - jak na komedię - zbytnią powagę.

Ale przyjęty chłodno scenariusz nie musi wcale wykluczać pełnych sal kinowych. Bo "Serce na dłoni", które powstało w polsko-ukraińskiej koprodukcji przyciąga przede wszystkim nazwiskami...

'Doda' w "Kropce nad i"TVN24

Stanisława Celińska, Nina Andrycz, Marta Żmuda-Trzebiatowska, Agnieszka Dygant, Borys Szyc, Krzysztof Kowalewski i Maciej Zakościelny - to tylko niektóre nazwiska jakie pojawią się w napisach końcowych. Na ekranie zobaczymy też aktorów-naturszczyków, ale za to bardzo popularnych. W ich gronie prym wiedzie Dorota Rabczewska 'Doda', która w "Sercu na dłoni" wyśpiewa operową arię i zagra... piosenkarkę. 'Doda' o swojej kreacji długo opowiadała w "Kropce nad i" w TVN24 (ZOBACZ WIĘCEJ)

Przeszczep na dłoni

Sama historia "Serca na dłoni" to konstrukcja dosyć prosta i - jak na czarną komedię - trafiona. Zepsuty życiem biznesmen dowiaduje się, że cierpi na ciężką chorobę serca. Uratować go może tylko natychmiastowy przeszczep. W szpitalu przypadkiem poznaje młodego mężczyznę Stefana, któremu zawód miłosny i utrata pracy odebrały wszelką chęć do życia. Potencjalny samobójca jest dawcą idealnym, problem tylko w tym, że trzeba go nakłonić by się o tym dowiedział.

"Serce na dłoni", reżyseria i scenariusz Krzysztof Zanussi, premiera światowa 17 września, polska 26 września 2008.

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: materiały dystrybutora