TVN24 | Kultura i styl

Pisarz Wilbur Smith nie żyje

TVN24 | Kultura i styl

Autor:
ads/kab
Źródło:
PAP
Pretoria w RPA
Google EarthPretoria w RPA

Wilbur Smith nie żyje. Autor popularnych książek przygodowych i historycznych zmarł w wieku 88 lat - przekazała rodzina pisarza. Jego powieści osiągały w RPA rekordowe nakłady. Były także bardzo popularne w krajach anglosaskich.

W wieku 88 lat zmarł w RPA autor popularnych książek przygodowych i historycznych Wilbur Smith - poinformowała w sobotę jego rodzina. Był autorem książek, często inspirowanych własnymi przeżyciami.

Do jego najważniejszych dzieł należą: "Gdy poluje lew" (When the Lion Feeds), "Odgłos gromu" (The Sound of Thunder), "Płonący brzeg" (The Burning Shore) i "Płomienie gniewu" (Rage).

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

Książki Smitha osiągały w RPA rekordowe nakłady. Były też bardzo popularne w krajach anglosaskich.

Wilbur Smith - kim był?

Smith urodził się w Rodezji Północnej, obecnej Zambii w 1933 roku. Młodość spędził w Rodezji Południowej (dziś Zimbabwe), gdzie pracował między innymi jako policjant. Potem wyemigrował do Republiki Południowej Afryki, gdzie spędził największą część życia.

Po studiach na Rhodes University, w Grahamstown w RPA, został dziennikarzem. Później, za namową ojca, podjął pracę jako księgowy. Swoją pierwszą powieść "Gdy poluje lew", inspirowaną własnym przeżyciem ataku tego drapieżnika, opublikował w 1964 roku. Po jej sukcesie zdecydował poświecić się całkowicie pisarstwu.

Spędzona w Afryce młodość stanowiła inspirację wielu jego powieści. Najwięcej jego dzieł to sagi rodu Courtney'ów i Ballantyne'ów obejmujące trzy stulecia - od Afryki kolonialnej do czasów współczesnych. Pisanie tych dzieł autor poprzedził studiami historycznymi.

Autor:ads/kab

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości