Kultura i styl

"Na prośbę Romana Polańskiego spotkanie zostało odwołane"

Kultura i styl

Roman Polański odebrał statuetkę Złotego Glana
Roman Polański odebrał statuetkę Złotego Glanatvn24
wideo 2/35

Planowane na sobotę spotkanie w Szkole Filmowej w Łodzi z Romanem Polańskim zostało odwołane na prośbę reżysera - przekazała w piątek uczelnia. Odwołania wizyty domagała się między innymi grupa studentów, pracowników i absolwentów uczelni. Wcześniej tego samego dnia laureat Oskara i Złotej Palmy odebrał na łódzkim festiwalu statuetkę Złotego Glana przyznawaną "niepokornym twórcom filmowym idącym pod prąd modom i trendom".

W sobotę laureat Oscara i Złotej Palmy reżyser Roman Polański miał odwiedzić Szkołę Filmową w Łodzi. Jego wizycie sprzeciwiała się m.in. grupa studentów, pracowników i absolwentów uczelni. W internetowej petycji, skierowanej do władz szkoły i jej rektora profesora Mariusza Grzegorzka, domagali się odwołania spotkania.

Autorzy petycji argumentowali, że Szkoła Filmowa "tak jak każda inna placówka edukacyjna powinna być miejscem, w którym potępia się przemocowe zachowania seksualne". "Pan Roman Polański jest oskarżany o przynajmniej pięć tego rodzaju zachowań. Najmłodsza z domniemanych ofiar miała dziesięć lat. Nie do nas należy osądzanie, czy te oskarżenia są prawdziwe, czy nie" – napisali w apelu. Do sprawy odniósł się w piątek Grzegorzek.

Polański odwołał spotkanie

W piątek wieczorem na stronie internetowej łódzkiej filmówki ukazała się informacja, że planowane spotkanie nie odbędzie się. "Na prośbę Romana Polańskiego, spotkanie w Szkole Filmowej w Łodzi, które miało odbyć się w sobotę, 30 listopada, zostało odwołane" – przekazano w komunikacie.

Odebrał nagrodę. "Jestem naprawdę wzruszony"

Wcześniej w piątek podczas gali zamknięcia 24. Forum Kina Europejskiego Cinergia w Łodzi reżyser odebrał statuetkę Złotego Glana, przyznawaną "niepokornym twórcom filmowym idącym pod prąd modom i trendom". Uczestnicy gali zobaczyli również najnowsze dzieło Polańskiego - wyróżniony Wielką Nagrodą Jury i Nagrodą FIPRESCI w Wenecji film "Oficer i szpieg".

Dziękując za nagrodę, reżyser pytał, czy na pewno na nią zasługuje. - Mam nadzieję, bo to jest dla mnie najbardziej interesujące. Mam nadzieję, że mój ostatni film, który dzisiaj zobaczycie wywrze na was wrażenie – mówił.

Przyznał, że "jest naprawdę wzruszony". Przypomniał, że w Łodzi studiował ponad pół wieku temu, a miasto wyglądało inaczej. Życzył także Łodzi "wielkiego powodzenia w rozwoju".

Jeszcze przed rozpoczęciem gali doszło do incydentu. Przed wejściem na salę zatrzymanych zostało i wyprowadzonych z kina troje młodych ludzi, którzy próbowali zakłócić uroczystość.

Nagrody Forum Kina Europejskiego

Podczas finałowej gali wręczono również m.in. Kryształową Łódkę - nagrodę dla najlepszego filmu europejskiego prezentowanego w Konkursie Europejskich Debiutów i Filmów Drugich oraz Kryształowe Jabłko - nagrodę dla najlepszego filmu prezentowanego w Konkursie Polskich Debiutów i Filmów Drugich. Kryształową Łódkę zdobył film "Błąd systemu" w reż. Nory Fingscheidt, a Kryształowe Jabłko obraz Ewy Podgórskiej "Diagnosis". Widzowie tegorocznej edycji forum, którego hasło przewodnie to "Gdzie jest bohater?", mogli obejrzeć blisko sto filmów w licznych sekcjach oraz wziąć udział w wielu wydarzeniach towarzyszących.

Odbywające się w Łodzi od 1992 r. Forum Kina Europejskiego jest jedynym w Polsce festiwalem poświęconym głównie kinematografii Starego Kontynentu.

Autor: akr / Źródło: tvn24

Pozostałe wiadomości