TVN24 | Kultura i styl

Zmarł Roman Nehrebecki. Był pierwowzorem jednego z bohaterów kreskówki o Bolku i Lolku

TVN24 | Kultura i styl

Autor:
mart//now
Źródło:
PAP
tvn24"Żaden polski serial animowany nie był tak popularny"

W piątek wieczorem w Bielsku-Białej po ciężkiej chorobie zmarł Roman Nehrebecki. Przedsiębiorca, producent filmowy i polityk był pierwowzorem postaci Lolka z popularnego rysunkowego serialu o przygodach Bolka i Lolka. O śmierci Nehrebeckiego poinformowała rodzina. Miał 69 lat, pozostawił żonę, córki i wnuki.

Roman Nehrebecki był synem Władysława Nehrebeckiego, związanego z bielskim Studiem Filmów Rysunkowych reżysera i twórcy filmów animowanych, pomysłodawcy i współautora postaci plastycznych Bolka i Lolka. Sympatycznych chłopców Władysław Nehrebecki wzorował na swoich synach: Janie (zmarłym w 2013 roku) oraz Romanie.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO >>>

"Niektóre sytuacje znalazły się na ekranie"

- Byliśmy bardzo żywotnym rodzeństwem, czasem skonfliktowanym ze sobą, bo różniliśmy się nie tylko wiekiem, ale i charakterem. Tata nas obserwował. Niektóre sytuacje znalazły się na ekranie – mówił Roman Nehrebecki w 2013 r. podczas jubileuszowej gali z okazji 50-lecia powstania serialu o przygodach Bolka i Lolka.

Roman Nehrebecki z wykształcenia był ekonomistą. Ukończył studia na Wydziale Przemysłu Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Był przedsiębiorcą i producentem filmowym.

Brał udział się w życiu społecznym i politycznym. W 2002 roku, startując z listy Sojuszu Lewicy Demokratycznej - Unii Pracy został radnym w Bielsku-Białej. W 2005 roku i 2007 roku kandydował do Sejmu, najpierw z listy Partii Demokratycznej demokraci.pl, a później koalicji Lewica i Demokraci. W 2019 roku bez powodzenia ubiegał się z partii Wiosna Roberta Biedronia o miejsce w europarlamencie.

Zmarł w piątek wieczorem w Bielsku-Białej po długiej i ciężkiej chorobie.

Autor:mart//now

Źródło: PAP