TVN24 | Kultura i styl

Rolling Stones przestali grać "Brown Sugar"

TVN24 | Kultura i styl

Autor:
ads/dap
Źródło:
PAP
Rolling Stones są na trasie koncertowej "No Filter" ENEX
wideo 2/4
ENEXRolling Stones są na trasie koncertowej "No Filter"

Zespół Rolling Stones na obecnej trasie koncertowej nie wykonuje legendarnego utworu "Brown Sugar" w związku z kontrowersjami, które wzbudził tekst piosenki - napisał "The Times". - Czy oni nie rozumieją, że ona jest właśnie o potwornościach niewolnictwa? - zastanawia się Keith Richards, gitarzysta Stonesów.

Stonesi po raz ostatni zagrali ten utwór na żywo na stadionie Hard Rock w Miami w sierpniu 2019 roku. Podczas wznowionej obecnie amerykańskiej trasy koncertowej "No Filter" piosenka napisana w 1969 roku nie jest wykonywana.

Treść utworu "Brown Sugar", poruszająca takie tematy jak niewolnictwo czy gwałt, od lat wzbudzała kontrowersje - przypomina "The Times". W zeszłym miesiącu krytyk muzyczny Tom Taylor napisał, że "bestialstwo handlu niewolnikami, gwałtu i niewyobrażalnego cierpienia związanego z tym procederem nie powinno być okraszone płytkim tekstem i solówkami gitarowymi".

Mick JaggerEFE / Giorgio Viera

Czytaj więcej: Pierwszy koncert Rolling Stones po śmierci Charliego Wattsa

"Czy oni nie rozumieją, że ona jest właśnie o potwornościach niewolnictwa?"

Gitarzysta zespołu Keith Richards potwierdził na łamach "Los Angeles Times" decyzję o wycofaniu utworu, ale dodał, że nie rozumie, dlaczego ludzie chcą tę piosenkę "pogrzebać". - Czy oni nie rozumieją, że ona jest właśnie o potwornościach niewolnictwa? (...) Mam nadzieje, że w przyszłości będziemy w stanie przywrócić chwałę naszemu ukochanemu utworowi - powiedział 77-letni muzyk.

Wokalista i współautor "Brown Sugar" Mick Jagger skomentował wycofanie utworu z listy piosenek granych na koncertach w inny sposób. - Graliśmy "Brown Sugar" każdego wieczoru od 1970 roku, więc pomyśleliśmy, że na razie przestaniemy ją grać na jakiś czas i zobaczymy, jak będzie - powiedział wokalista. - Być może do niego wrócimy - dodał.

W wywiadzie dla magazynu "Rolling Stone" w 1995 roku Jagger przyznał, że "dzisiaj nie napisałby już tego utworu". - Pewnie bym się sam ocenzurował. O rany! Tyle ciężkich tematów w jednym tekście - mówił. Wokalista dodał, że piosenka była napisana w 45 minut, a główną inspiracją była jego ówczesna partnerka - piosenkarka i aktorka Marsha Hunt.

Utwór "Brown Sugar" w momencie wydania zajął pierwsze miejsce na amerykańskich listach przebojów oraz drugie w Wielkiej Brytanii. Na platformie streamingowej Spotify utwór został odtworzony prawie 170 milionów razy.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Autor:ads/dap

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: EFE / Giorgio Viera

Pozostałe wiadomości