Nie żyje współtwórca filmu "Kto wrobił królika Rogera"

Kultura i styl

Boungawa CC BY-SA WikipediaRichard Williams nie żyje. Zmarł w wieku 86 lat

Współtwórca kultowego filmu "Kto wrobił królika Rogera" Richard Williams nie żyje. Nagradzany Oscarami reżyser animacji zmarł w wieku 86 lat.

Córka Williamsa - Natasha Sutton Williams - w rozmowie z agencją AP powiedziała, że jej ojciec umarł na raka w swym domu w Bristolu w Anglii.

Opowiedziała też, że jej urodzony w 1933 roku w kanadyjskim Toronto ojciec zainteresował się animacją w wieku 5 lat po obejrzeniu filmu Walta Disneya "Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków", a "animował i pisał aż do dnia śmierci".

Dzieło życia

Pierwszego Oscara Williams otrzymał w 1972 roku dzięki uznaniu jego adaptacji "Opowieści wigilijnej" Karola Dickensa za najlepszy krótki film animowany.

Pełnometrażowy film "Kto wrobił królika Rogera" przyniósł mu ten zaszczyt dwukrotnie - w roku 1988 jako jednemu z czterech współtwórców najlepszych efektów wizualnych, a w rok później jako indywidualnemu laureatowi nagrody za specjalne osiągnięcia (Special Achievement Award).

W 1964 roku Williams zaczął pracować nad "Złodziejem z Bagdadu", uznawanym za dzieło jego życia. Kłopoty z finansowaniem produkcji filmu i jego kolejne przeróbki sprawiły, że trafił na ekrany dopiero w 1993 roku.

Autor: kris/adso / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Boungawa CC BY-SA Wikipedia