Kultura i styl

Richard Attenborough nie żyje

Kultura i styl


W wieku 90 lat zmarł słynny brytyjski aktor, reżyser i producent filmowy Richard Attenborough - poinformowała w niedzielę późnym wieczorem brytyjska stacja BBC, powołując się na jego syna.

Aktor zmarł w niedzielę po południu. Premier Wielkiej Brytanii David Cameron powiedział, że Attenborough był "wielką postacią świata filmu".

Aktor i reżyser

Richard Attenborough urodził się 29 sierpnia 1923 roku. Karierę aktorską rozpoczął w latach 40. Zagrał w kilkudziesięciu filmach, m.in. w "Wielkiej ucieczce", "Parku Jurajskim" i "Cudzie w Nowym Jorku". Największe uznanie przyniosła mu jednak praca reżysera. W 1977 roku nakręcił dramat wojenny "O jeden most za daleko", a w 1982 roku - film biograficzny "Gandhi", który otrzymał osiem Oscarów, w tym dla najlepszego filmu i najlepszego reżysera. W 1976 i 1993 roku królowa Elżbieta II uhonorowała go tytułami szlacheckimi, w tym lorda Attenborough. Mimo wielu splendorów Attenborough pozostał skromnym człowiekiem. - Nie jestem wielkim reżyserem, jestem dobrym reżyserem - odparł na pytanie, jak czuje się jako "żyjąca legenda". Angażował się w działalność społeczną i charytatywną, był ambasadorem dobrej woli UNICEF.

Był starszym bratem słynnego twórcy filmów przyrodniczych, Davida Attenborough. W 1945 roku poślubił aktorkę Sheilę Sim, z którą swoje ostatnie lata spędził w domu opieki. Mieli troje dzieci. Ich najstarsza córka i 14-letnia wnuczka zginęły podczas tsunami w Azji w 2004 roku.

Autor: mn/tr / Źródło: PAP, Reuters

Pozostałe wiadomości