Kultura i styl

Rafał Kosik w "Xięgarni": z mojej książki "ktoś będzie miał klasówki"

Kultura i styl

Aktualizacja:
Rafał Kosik w "Xięgarni": z mojej książki "ktoś będzie miał klasówki"
tvn24Rafał Kosik gościem w "Xięgarni"

- Parę osób miało do mnie pretensje, że się wkręciłem do tych lektur - mówi żartobliwie pisarz Rafał Kosik, którego książka "Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi” pojawiła się na liście lektur obowiązkowych w nowej podstawie programowej MEN.

Rafał Kosik jest przede wszystkim autorem cyklu powieści science-fiction, chociaż czasem zbacza w kierunku horroru. Zadebiutował opowiadaniem, które ukazało się w "Nowej Fantastyce" w 2001 roku.

Największą popularność przyniósł mu cykl "Felix, Net i Nika”, którego pierwsza część "Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi” znalazła się na liście lektur obowiązkowych nowej podstawy programowej MEN.

Jest to w jakiś sposób nobilitujące. Nawet się z tego cieszę

Kosik, jak stwierdził, ma "mieszane uczucia" w związku z tym, że "ktoś będzie miał klasówki, ktoś będzie miał rozbiór struktury, analizę bohaterów". - Sam nie wiem czy potrafiłbym to zrobić - dodał.

- Parę osób miało do mnie pretensję, że się wkręciłem do tych lektur. Prawda jest taka, że ani wydawnictwo, ani autor nie mają na to wpływu - mówi Kosik. - Jest to w jakiś sposób nobilitujące. Nawet się z tego cieszę - dodał.

Pisarz żartobliwie zwrócił uwagę, że na wstępnym etapie przypisywania tytułów ze spisu lektur do klasy, był jedynym żyjącym autorem w klasie szóstej.

Pytany o dydaktyzm, który pojawia się często w literaturze dla młodzieży, mówił, że nie stara się "tego dydaktyzmu tam włożyć". - Sam się pojawia przy okazji - stwierdził, dodając, że koncepcja na wymiar edukacyjny była od początku,

W drugiej części programu Michał Rusinek zaprezentuje swój felieton o tajemnicy wiersza.

Program "Xięgarnia" powstaje dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu "Promocja czytelnictwa".

"Xięgarnia" - w każdą sobotę o godz. 18:00 oraz w niedzielę o godz. 02.30.

Rafał Kosik w "Xięgarni": z mojej książki "ktoś będzie miał klasówki"
Rafał Kosik w "Xięgarni": z mojej książki "ktoś będzie miał klasówki"tvn24

Autor: tmw / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: TVN 24

Pozostałe wiadomości