TVN24 | Kultura i styl

Nie żyje Quino, słynny argentyński rysownik i twórca "Mafaldy"

TVN24 | Kultura i styl

Autor:
asty/adso
Źródło:
Reuters

Słynny argentyński rysownik Quino, twórca popularnej na całym świecie serii komiksów "Mafalda" - opowiadającego historię bezkompromisowej dziewczynki z klasy średniej – zmarł w wieku 88 lat. Informację o śmierci artysty przekazał w środę jego wydawca. 

Lokalne argentyńskie media podały, że stan zdrowia Joaquina Salvadora Lavado, znanego powszechnie jako Quino, pogorszył się w związku z udarem, którego niedawno doznał. Lekarzom na krótko udało się ustabilizować stan artysty, ale z czasem jego kondycja zaczęła się pogarszać.

"Quino nie żyje. Wszyscy dobrzy ludzie w kraju i na całym świecie będą w żałobie" – napisał na Twitterze Daniel Divinsky, wieloletni wydawca artsty.

Quino zasłynął z “Mafaldy” – komiksu opowiadającego historię małej dziewczynki o mocnych politycznych przekonaniach. Komiks ten został przetłumaczony na 27 języków.

Za pośrednictwem niewinnej pięciolatki rysownik dzielił się krytyką dyktatur będących utrapieniem latynoamerykańskich krajów w latach 60. i 70. – w tym sytuacji panującej w Argentynie w latach 1966-1973. Po nieudanym zamachu stanu w 1987 roku przeciwko prezydentowi Raulowi Alfonsinowi, Quino opublikował rysunek Mafaldy mówiącej: "Tak dla demokracji! Tak dla sprawiedliwości! Tak dla wolności! Tak dla życia!".

Autor:asty/adso

Źródło: Reuters