Kultura i styl

Producent "Idy" dla TVN24: nasze szanse na Oscara są 50 na 50

Kultura i styl

Producent "Idy": Nasze szanse są 50 na 50
tvn24Producenci "Idy": Ewa Puszczyńska i Piotr Dzięcioł

- Biorąc pod uwagę, że głównymi faworytami są "Lewiatan" i my, to nasze szanse na Oscara są gdzieś tak 50 na 50 - powiedział TVN24 Piotr Dzięcioł, producent "Idy", tuż przed odlotem do Los Angeles. "Ida" nominowana jest w dwóch kategoriach: film nieanglojęzyczny i zdjęcia. Czy wygra, dowiemy się w nocy z niedzieli na poniedziałek.

Reżyser Paweł Pawlikowski od pół roku niemal cały czas jest w podróży między Europą i USA. W Stanach Zjednoczonych wciąż odbywają się specjalne pokazy "Idy" dla członków Akademii Filmowej. Trwa oscarowa promocja filmu i wywiady dla mediów.

Do Pawlikowskiego, oprócz Dzięcioła, dołączą aktorki (Agata Trzebuchowska i Agata Kulesza), operator filmu (Łukasz Żal) oraz pozostali producenci (Ewa Puszczyńska i Eric Abraham), którzy będą mu towarzyszyć podczas oscarowej ceremonii.

Często jesteśmy wymieniani jako faworyci

Czy liczą na statuetkę w kategorii film nieanglojęzyczny? Dzięcioł wyznał, że śledzą to, co się pisze o filmie w Stanach, bo pojawia się dużo rankingów, w których często są wymieniani jako faworyci.

- Trudno jednak oceniać szanse. Jest pięć bardzo dobrych filmów. Wydaje mi się, że ścisła czołówka to "Ida", "Lewiatan" i "Dzikie historie". Biorąc pod uwagę, że głównymi faworytami, tak nam się wydaje, są "Lewiatan" i my, to nasze szanse na Oscara są gdzieś tak 50 na 50. Jaki będzie werdykt, dowiemy się w niedzielę - Dzięcioł powiedział TVN24 tuż przed odlotem do Los Angeles.

A jak ocenia szanse operatorów Łukasza Żala i Ryszarda Lenczewskiego na Oscara za zdjęcia? - W ich kategorii konkurencja jest bardzo silna. Świetne zdjęcia zrobił m.in. Emmanuel Lubezki do "Birdmana" i wydaje się, że on ma największe szanse na nagrodę. Ale już sama nominacja dla Polaków do Oscara to niesamowity wyczyn - zaznaczył.

Dzięcioł zdradził też, że rozmawiał z wieloma znanymi zagranicznymi autorami zdjęć. - Wszyscy zawodowi operatorzy kochają ten film - powiedział.

"Julianne Moore powiedziała nam, że 'Ida' to piękny, wstrząsający film"

"Ida" ma za granicą wielu sławnych fanów. Są wśród nich reżyserzy Pedro Almodovar i Alfonso Cuaron, aktorzy Barbra Streisand, Debra Winger, Maggie Gyllenhaal (która w Nowym Jorku zorganizowała specjalny pokaz "Idy" dla znajomych, członków amerykańskiej Akademii Filmowej) i jej brat Jake Gyllenhaal.

Zwiastun filmu "Ida" Pawła Pawlikowskiego
Zwiastun filmu "Ida" Pawła PawlikowskiegoOpus Film

- Na niedawnej gali rozdania brytyjskich nagród BAFTA rozmawialiśmy z wieloma aktorami amerykańskimi. Bardzo gratulowała nam Julianne Moore, która powiedziała, że "Ida" to piękny, wstrząsający film. "Idę" chwalili też Patricia Arquette i Ethan Hawke – opowiadał Dzięcioł.

87. gala Oscarów odbędzie się w nocy z niedzieli na poniedziałek czasu polskiego. Czy Pawlikowski i Żal mają gotowe już przemowy? - Trzymam za nich kciuki, żeby mogli wyjść na scenę - producent uśmiechnął się.

Zwiastun filmu "Lewiatan"
Zwiastun filmu "Lewiatan"Sony Pictures Classics

"IDA" I JEJ KONKURENCI DO OSCARA W DWÓCH KATEGORIACH:

FILM NIEANGLOJĘZYCZNY: "Mandarynki" (Estonia) "Ida" (Polska) "Lewiatan" (Rosja) "Timbuktu" (Mauretania) "Dzikie historie" (Argentyna)

ZDJĘCIA: "Niezłomny" - Roger Deakins "Birdman" - Emmanuel Lubezki "Mr. Turner" - Dick Pope "Ida" - Łukasz Żal i Ryszard Lenczewski "Grand Budapest Hotel" - Robert Yeoman

Newsy, ciekawostki o aktorach i samych Oscarach możecie śledzić w naszym specjalnym magazynie Oscary 2015. Zapraszamy też na relację na żywo tvn24.pl z oscarowej gali w nocy z 22 na 23 lutego

Autor: am//rzw / Źródło: tvn24.pl, PAP

Pozostałe wiadomości