Kultura i styl

Prince znów na szczycie. 3,5 mln sprzedanych piosenek w pięć dni

Kultura i styl

Nagrania Prince'a znowu podbijają listy przebojów
Nagrania Prince'a znowu podbijają listy przebojówtvn24
wideo 2/6

3,5 mln sprzedanych nagrań, cztery albumy wśród najlepiej sprzedających się płyt, dwa albumy na szczycie zestawienia Billboard 200. Muzyka zmarłego Prince'a na nowo podbija rynek muzyczny.

Od śmierci Prince'a minęło pięć dni, a jego nagrania sprzedają się w najlepsze. Od 21 kwietnia sprzedano blisko 3,5 mln nagrań legendarnego muzyka - podają amerykańskie media.

Magazyn "Billboard" podaje, że tylko w USA w dniach od 15-24 kwietnia sprzedano 654 tys. egzemplarzy dotychczasowych albumów Prince'a, a 2,82 mln piosenek zostało pobranych z płatnych serwisów.

Bez wątpienia śmierć muzyka przełożyła się na sprzedaż jego utworów - wskazuje na to porównanie, jakie przygotował "Billboard". W okresie 18-22 kwietnia (czyli w tygodniu, w którym zmarł artysta) sprzedano 256 tys. albumów oraz 1,04 mln pojedynczych piosenek. Tydzień wcześnie było to zaledwie 5 tys. albumów oraz 14 tys. pojedynczych nagrań.

Powrót na szczyty list przebojów

Cztery albumy Prince'a wskoczyły do piątki najlepiej sprzedających się na iTunes w dniu jego śmierci.

W okresie 15-24 kwietnia w USA najlepiej sprzedawały się krążki: "The Very Best of Prince" (259 tys.), "Purple Rain" (152 tys.) oraz "The Hits/The B-Sides" (64 tys.). W przypadku piosenek najlepsza trójka to: "Purple Rain" (326 tys.), "When The Doves Cry" (246 tys.) oraz "Little Red Corvette" (201 tys.).

"Billboard" podkreśla, że aż dwa albumy Prince'a powróciły na szczyt zestawienia płyt Billboard 200. Na pierwszym miejscu uplasował się "The Very Best of Prince", a "Purple Rain" na drugim. "The Very Best of Prince" jest piątym krążkiem muzyka, który otwierał zestawienia najlepiej sprzedających się albumów i pierwszym od kwietnia 2006 roku, kiedy to "3121" przez tydzień był numerem jeden listy.

Autor: tmw//tka / Źródło: Billboard, TIME

Raporty:
Pozostałe wiadomości