Kultura i styl

Premiera "Historii Roja" i jedno zdjęcie, które wzbudziło zainteresowanie

Kultura i styl

Uroczysta premiera filmu "Historia Roja"
tvn24Premiera filmu odbyła się w warszawskiej Kinotece

W poniedziałek wieczorem w warszawskiej Kinotece odbyła się uroczysta premiera filmu "Historia Roja". W pokazie wziął udział m.in. prezydent Andrzej Duda, który objął film swoim honorowym patronatem. Byli także szef MON Antoni Macierewicz i piosenkarka Doda, którzy doczekali się pamiątkowego zdjęcia.

"Historia Roja" to film w reżyserii Jerzego Zalewskiego, który opowiada o losach Mieczysława Dziemieszkiewicza, żołnierza NSZ i Narodowego Zjednoczenia Wojskowego, który jako dwudziestolatek pod koniec wojny dołączył do partyzantki.

- Dziękuję za ten film, to jest wielki moment na drodze tworzenia kultury polskiej (...), budowania naszej tożsamości, jej kolejnych elementów, nie dla nas (...), dla przyszłych pokoleń, bo to jest niezmiernie ważne - powiedział obecny podczas premier prezydent Andrzej Duda.

Podkreślił, że jest bardzo poruszony i zaznaczył, że nie czuje się honorowym gościem. - Myślę, że honorowymi gośćmi są tutaj przede wszystkim kombatanci - mówił prezydent. - Jestem tutaj jako prezydent RP, żeby podziękować - powiedział.

Pamiątkowe zdjęcie

Oprócz prezydenta, w uroczystej premierze filmu wzięli udział także m.in. wicepremier i minister kultury prof. Piotr Gliński, sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Jarosław Sellin, kombatanci oraz szef MON Antoni Macierewicz.

Ten ostatni doczekał się wspólnego, pamiątkowego zdjęcia z piosenkarką Dodą. Artystka, która także była obecna w warszawskiej Kinotece, zamieściła fotografię z ministrem na swoim koncie na Instagramie.

- Jestem, jak myślę wszyscy, którzy ten film mieli możliwość obejrzeć, pod olbrzymim wrażeniem - mówił dziennikarzom po premierze Macierewicz.

I po premierze

Zdjęcie zamieszczone przez użytkownika dodaqueen (@dodaqueen) 29 Lut, 2016 o 3:03 PST

Filmowy Roj

Zdjęcie zamieszczone przez użytkownika dodaqueen (@dodaqueen) 29 Lut, 2016 o 3:06 PST

Czekał na premierę 6 lat

Pełen tytuł fabularnego filmu to "Historia Roja, czyli w ziemi lepiej słychać". W obsadzie znaleźli się m.in. Krzysztof Zalewski-Brejdygant (jako odtwórca głównej roli "Roja"), Sławomir Orzechowski i Robert Moskwa.

Film czekał na swoją kinową premierę aż sześć lat - zdjęcia do niego realizowano już w 2010 r. "Historia Roja" powstawała pod honorowym patronatem dwóch prezydentów: Lecha Kaczyńskiego i Andrzeja Dudy. Film trafi do kin w piątek.

Autor: ts/kk / Źródło: tvn24.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Instagram / DodaQueen

Pozostałe wiadomości