Kultura i styl

"Wonder Woman" zachwyciła widzów. Historyczny rekord wśród "kobiecych" filmów

Kultura i styl

[object Object]
Gal Gadot w "Wonder Woman"Warner Bros Entertainment Polska
wideo 2/35

Raz na zawsze wytrącono z ręki niedorzeczny argument tym, którzy twierdzili, że kobiety nie nadają się do reżyserowania wysokobudżetowych produkcji o superbohaterach - ocenił cytowany przez CNN analityk Paul Dergarabedian, komentując wynik osiągnięty przez "Wonder Woman" przez pierwsze trzy dni od kinowej premiery.

Najnowszy film o Wonder Woman wyreżyserowany przez Patty Jenkins odnotował najlepszy weekend otwarcia w Stanach Zjednoczonych wśród dotychczasowych produkcji kinowych nakręconych przez kobiety.

Film w pierwsze trzy dni zarobił w amerykańskich kinach ponad 103 miliony dolarów, pobijając dotychczasowy rekord z 2015 roku ustanowiony przez "Pięćdziesiąt twarzy Greya" w reżyserii Sam Taylor-Johnson, który osiągnął wówczas poziom ponad 85 milionów dolarów.

Gatunek zdominowany przez mężczyzn

"Wonder Woman" z główną rolą izraelskiej aktorki i byłej królowej piękności - Gal Gadot, jest pierwszą wysokobudżetową produkcją o superbohaterze, wyreżyserowaną przez kobietę i z kobietą w roli głównej.

Film znalazł się też na szczycie najnowszego notowania box office. Amerykańska prasa podkreśla, że aż 52 procent jego widzów stanowiły kobiety, co jest również bardzo istotnym wskaźnikiem w tym gatunku filmowym zdominowanym przez mężczyzn.

"Przełomowy sukces"

Opowieść o Wonder Woman spotkała się również z bardzo dobrym przyjęciem na całym świecie. W pierwszy weekend w kinach poza Stanami Zjednoczonymi zarobiła równowartość ponad 123 milionów dolarów. Co prawda nie jest to wynik porównywalny z najlepszymi produkcjami o superbohaterach, ale i tak media po obu stronach Atlantyku podkreślają, że produkcja odniosła "przełomowy sukces". Uplasowała się na 40. miejscu zestawienia najlepszych premierowych weekendów.

Kosztujący 150 milionów dolarów film jest nie tylko hitem komercyjnym, ale zbiera też bardzo przychylne recenzje. W serwisie Rotten Tomatoes, w rankingu przedstawiającym uśrednioną ocenę wystawianą na podstawie recenzji krytyków, otrzymał aż 93 procent, dzięki czemu okazał się najlepiej do tej pory przyjmowanym filmem o superbohaterach wszech czasów.

Sukces kina tworzonego przez kobiety

Cytowany przez CNN News Paul Dergarabedian, starszy analityk medialny w firmie analitycznej comScore, podkreślił, że wynik "Wonder Woman" jest wielkim osiągnięciem nie tylko dla całego kina tworzonego przez kobiety, ale i całego przemysłu filmowego. Jak stwierdził, raz na zawsze wytrącono z ręki niedorzeczny argument tym, którzy twierdzili, że kobiety nie nadają się do reżyserowania wysokobudżetowych produkcji o superbohaterach.

Autor: tmw//now/jb / Źródło: The Guardian, BBC News, CNN News

Źródło zdjęcia głównego: Warner Bros. Entertainment Polska

Pozostałe wiadomości